Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (6)
  [treść archiwalna]

W październiku „Gramy Przeciwko Rakowi”

W czterech gminach powiatu toruńskiego odbędą się spotkania w ramach realizowanej w październiku kampanii profilaktycznej „Gramy Przeciwko Rakowi”. Starostwo Powiatowe wraz z Fundacją „Światło”, Akademią Walki z Rakiem i Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu zaprasza do: Obrowa, Łubianki, Chełmży i Łysomic.

Kampania „Gramy Przeciwko Rakowi” realizowana będzie w październiku w czterech gminach powiatu. Dzięki współpracy z Akademią Walki z Rakiem Fundacji „Światło” i Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu mieszkańcy Obrowa, Łubianki, Chełmży i Łysomic będą mogli zobaczyć zapis spektaklu przygotowanego przez Akademię Walki z Rakiem i porozmawiać z terapeutami i świadkami choroby.

- Październik to zwyczajowo miesiąc walki z rakiem piersi. Chcemy jednak skupić się na walce z każdym nowotworem i promować profilaktykę. Pamiętajmy, że nawet zwykłe badania okresowe, mogą uratować komuś życie – to jest prawdziwa istota tej akcji! Współpracujemy z osobami, którzy wiedzą, jak walczyć z chorobą, aby zwyciężyćzapewnia Starosta Toruński Marek Olszewski.

Zorganizowanie tak szeroko zakrojonej akcji było możliwe dzięki współpracy z Akademią Walki z Rakiem i Fundacją „Światło”.

- Akademia Walki z Rakiem powstała w Toruniu 16 lat temu i w tej chwili działa w 10 miastach w Polsce. Kiedy pracowałam w hospicjum, to spotkałam się z wieloma przypadkami, gdy ludzie chorzy onkologicznie szukali miejsca w naszej placówce, a nie powinni. Powinni walczyć! My pokazujemy im, że można walczyć! Akademia Walki z Rakiem nie wchodzi w zakres leczenia, ale wspiera pacjenta na wszystkich możliwych płaszczyznach. Ta kampania będzie ogromnym sukcesem, jeśli uda nam się zaszczepić profilaktykę chociaż u jednego człowieka. Nikt sam nie wygra z nowotworem!przyznaje Janina Mirończuk prezes Fundacji „Światło”.

Wsparcie oferowane przez AWzR jest kompleksowe i za każdym razem dostosowywane do potrzeb pacjentów.

- Od 2007 roku jestem związana z Akademią Walki z Rakiem. Od tamtej pory starałam się szukać niestereotypowych sposobów pracy z pacjentem. Nasi pacjenci dostają wsparcie dietetyka, fizjoterapeuty, mają możliwość uczestniczenia w arteterapii, a od 2014 roku oferujemy także terapie dramą. Nasza pomoc jest bardzo zindywidualizowana, terapia zawsze jest dopasowana do podopiecznegozaznacza dr Małgorzata Stankiewicz koordynatorka Akademii Walki z Rakiem Fundacji „Światło”.

W ramach spotkań, jakie w październiku zorganizowane zostaną w gminach, mieszkańcy zobaczą zapis video najnowszego spektaklu przygotowywanego przez grupę teatralną działającą w ramach Akademii. Reżyserką spektaklu jest Anna Magalska, popularna toruńska aktorka, która od kilku lat prowadzi warsztaty terapii dramą w ramach projektu „Nasz ONKO-świat”. Jak przyznaje, tegoroczna premiera jest wyjątkowo poruszająca.

- Próbowaliśmy znaleźć taką formę warsztatów, które pozwoliłyby podopiecznym oderwać się od okoliczności, przed którymi postawiła je choroba. Te warsztaty pozwoliły im skoncentrować się na swoim ciele czy poznać techniki komunikacji ze światem. Przy wcześniejszych realizacjach było przy tym sporo zabawy, która bardzo dobrze wpływa na samoocenę i nastrój, a to bardzo istotne w przypadku choroby. Tegoroczny spektakl jest wyjątkowy. Poszukiwałam nowej formy wypowiedzi i chciałam aby moje podopieczne się rozwijały i poznały teatr z każdej strony. Spektakl „Mówię do Was” skupia się na historiach pacjentek. Mówienie o sobie jest najtrudniejszą formą teatralną, bo zagłębianie się w głąb siebie, swoich lęków i tajemnic jest bardzo skomplikowane. Ale jest także oczyszczające! Scenariusz, który opracowała Aga Jun, opiera się na tekstach napisanych przez aktorki. Pomimo słabości, w uczestniczkach tego projektu jest niezwykła siła!zaprasza reżyserka spektaklu Anna Magalska.

W ramach październikowej akcji profilaktykę promować będziemy nie tylko poprzez prawdziwe historie i sztukę, ale także poprzez rzeczowe i bardzo przydatne informacje, które przydać się mogą osobom chorym.

- W trakcie październikowej akcji będę chciała przybliżyć właściwy sposób odżywiania w profilaktyce nowotworowej oraz opowiedzieć, jak powinna wyglądać dieta u osób chorych na różnych etapach choroby nowotworowej - wylicza Alicja Górna ekspertka ds. zdrowego odżywiania związana z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu.

Spotkania rozpoczynać się będa o godz. 17:00 pokazem spektaklu zarejestrowanego na video, do którym odbędzie się dyskusja z udziałem świadków choroby i zespołu terapeutów.

Terminy i miejsca spotkań w ramach kampanii:

4.10 – Szkoła Podstawowa w Obrowie,

11.10 – Biblioteka Centrum Kultury w Łubiance,

18.10 – Chełmżyński Ośrodek Kultury,

25.10 – zmodernizowany budynek GS-u w Łysomicach.

fot. Marzena Masłowska/Starostwo Powiatowe
video: Agnieszka Niwińska, Michał Kardas/Starostwo Powiatowe

drukuj (W październiku „Gramy Przeciwko Rakowi”)

  [treść archiwalna]
 • autor: Adrian Aleksandrowicz

Gramy Przeciwko Rakowi - konferencja prasowa

  [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (5)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (6)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (10)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (11)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (12)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (2)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (14)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (15)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (21)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (18)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (29)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (30)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (26)
 • 2021-09-27 Konferencja prasowa_Gramy przeciwko Rakowi (27)
  [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.