Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo PTTK

Weekend z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza do udziału w wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” oraz w „I Charytatywnym Indywidualnym Rajdzie Pieszym”.

PTTK w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. 6 marca br. o godz. 9.00 turyści spotkają się na przystanku autobusowym MZK linii 23, przy pl. św. Katarzyny, a stamtąd przejadą do miejscowości Kopanino. Trasa wyprawy wiodła będzie z Kopanina przez Grabowiec, Złotorię do Kaszczorka. Długość trasy wyniesie ca 18 km, a wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czachowski.

Kopanino. Osada królewska założona na początku XVIII wieku. Z 1730 roku pochodzi wilkierz dla wsi Kopanino, określający prawa i obowiązki mieszkańców. Sporządzony po I rozbiorze Polski na przełomie lat 1772-1773 tzw. kataster pruski wymienia wieś jako własność królewską w starostwie złotoryjskim, zamieszkałą przez 80 mieszkańców. Jej sołtysem był wówczas Michael Dick. W 1780 roku starosta złotoryjski Antoni Mokronowski zawarł 30-letni kontrakt dzierżawny z osadnikiem olęderskim Andrzejem Fentzke. W 1815 roku w Kopaninie powstała szkoła ewangelicka, do której uczęszczały dzieci z Grabowca, Kopanina, Nowej Wsi oraz Obór. Ciekawostki krajoznawcze: cmentarz ewangelicki z XIX wieku, na którym znajduje się kilkadziesiąt tumb i nagrobków. W pobliżu dęby – pomniki przyrody.

W tym samym dniu Oddział Miejski PTTK wspólnie z Komisją Młodzieżową zapraszają do udziału w wycieczce pn. I Charytatywny Indywidualny Rajd Pieszy. Pokonywanie wyznaczonej trasy będzie się odbywało indywidualnie lub w grupach liczących do 5 osób. Szczegóły związane z udziałem w wycieczce znajdują się na stronie http://pttk.torun.pl/aktual.htm – w zakładce aktualności. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej Patryk Staniszewski. Zgłoszenia związane z udziałem w wycieczce należy kierować mailem na adres: komisja.mlodziezowa@gmail.com do 3 marca do godz. 15.00.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Weekend z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.