Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2020-05 Ruiny zamku w Złotorii (3)

Sobota z PTTK

W najbliższą sobotę, 26 września PTTK w Toruniu zaprasza do udziału w kilku wycieczkach. Dla zainteresowanych do wyboru jest „XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka”, wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” oraz wycieczka rowerowa z "Przygodą".

„XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka”

W sobotę 26 września br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, Starostwem Powiatowym w Toruniu oraz Urzędem Gminy Lubicz organizują kolejną imprezę turystyki pieszej pn. „XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka”. Uczestnicy zlotu wyjątkowo w tym roku spotkają się na jednej trasie pieszej. Spotkanie odbędzie się o godz. 9.30 na przystanku MZK przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na osiedlu "Na Skarpie". Stamtąd jest przewidziane krótkie przejście o długości 4 km, pod opieką przodowników turystyki pieszej w rejon ruin królewskiego zamku w Złotorii. We wspaniałej scenerii ruin zamkowych organizatorzy rozpalą ognisko, jednak bez pieczenia w nim ziemniaków. Turyści mogą jednak liczyć na tradycyjną wojskową grochówkę (należy posiadać własne naczynia i łyżki) oraz dwa konkursy z nagrodami. W pierwszym z nich zostaną ocenione rzeźby wykonane w ziemniaku i dostarczone na metę zlotu. Drugi z konkursów, również tradycyjny to przygotowanie atrakcyjnego projektu na kolejny znaczek turystyczny, który uczestnicy otrzymają na pamiątkę w przyszłorocznym Jubileuszowym 50 Zlocie "Pieczonego Ziemniaka". Celem imprezy jest upowszechnianie turystyki kwalifikowanej, aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, promowanie walorów krajoznawczych – przyrodniczych – turystycznych Torunia i Powiatu Toruńskiego oraz kontynuowanie tradycji ludowych. Komandorem imprezy będzie przodownik turystyki pieszej Marek Ruciński. Zapisy do udziału w imprezie przyjmowane są w Biurze Oddziału, przy ul. Piekary 41.

Złotoria – wieś wymieniona w 1242 r., znajdująca się w dobrach biskupów kujawskich na ziemi dobrzyńskiej. Lokowana w 1262 r. na prawie niemieckim. W 1807 r. podczas oblężenia Torunia, wojska francuskie rozebrały istniejący we wsi drewniany kościół. W 1904 r. wzniesiono z cegły kolejny w stylu neogotyckim. Ciekawostki krajoznawcze: w widłach rzek Wisły i Drwęcy usytuowane są ruiny królewskiego zamku z 1343 r. wybudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. W 1376 r. zamek był oblegany przez księcia Kaźka Szczecińskiego, ponieważ wcześniej w 1374 r. został opanowany przez księcia gniewkowskiego Władysława Białego. Podczas oblężenia zamku Kaźko, wnuk Kazimierza Wielkiego odniósł śmiertelną ranę, na skutek której 2. stycznia 1377 r. zmarł na zamku w Bydgoszczy. W 1391 r. książę Władysław Opolczyk oddał zamek pod zastaw Krzyżakom, od których wykupił w 1405 r. król Władysław Jagiełło. W dniu 2. września 1409 r. doszło do zdobycia zamku i wycięcia w pień załogi polskiej przez Krzyżaków. Zamek pozostaje od tego czasu w ruinie. Zamek zbudowano w stylu gotyckim, jako murowany z cegły z użyciem kamienia polnego. Do dziś pozostały: część wieży mieszkalnej oraz zarys murów obwodowych.

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Również 26 września br. Oddział Miejski PTTK organizuje dla mieszkańców Torunia i regionu kolejną wycieczkę krajoznawczo-pieszą w ramach popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Turyści spotkają się o godz. 8.30 na pętli tramwajowej MZK przy ul. Olimpijskiej. Trasa wędrówki będzie wiodła lasami administrowanymi przez Leśnictwo Bielawy m.in. przez osadę Lampusz, Małgorzatowo, wzdłuż Drwęcy, Kaszczorek, z zakończeniem przy ruinach zamku królewskiego w Złotorii. Długość przejścia pieszego wyniesie ok. 10 km. W dalszej części uczestnicy "Wędrówek rodzinnych z PTTK" wezmą udział w zlocie "Pieczonego Ziemniaka". Należy zabrać ze sobą naczynia i łyżki. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Wycieczka rowerowa z "Przygodą"

W sobotę 26 września br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” w Toruniu włączają się do udziału w V Gminnym Rajdzie Rowerowym po terenie gminy Łysomice. Spotkanie turystów na rowerach nastąpi o godz. 11.00 przed Fortem IV (skrzyżowanie ul. Chrobrego i Mlecznej), skąd pod opieką przodownika turystyki kolarskiej Waldemara Wieczorkowskiego udadzą się na trasę. Trasa przejazdu będzie wiodła przez Papowo Toruńskie do Zakrzewka, skąd dalej nastąpi wspólny przejazd drogą rowerową przez Tylice, Sławkowo, Kamionki Duże, nad jezioro Kamionki i z powrotem do Zakrzewka. W Zakrzewku na uczestników będzie oczekiwał posiłek turystyczny oraz dodatkowe atrakcje. Udział w wycieczce jest bezpłatny, przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid. Łączna długość trasy przejazdu wyniesie ok. 50 km.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Sobota z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.