Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczki z PTTK

„XIII Ogólnopolski Zlot Rowerowy”

W dniach 18-20 września br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wraz Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda”, wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, Urzędem Miejskim w Mogilnie, Oddziałem PTTK w Strzelnie oraz Oddziałem Nadgoplańskim PTTK w Kruszwicy organizują imprezę turystyki rowerowej pn. „XIII Ogólnopolski Zlot Rowerowy”. Bazą imprezy będzie ośrodek wypoczynkowy w Przyjezierzu. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w domkach campingowych. Celem imprezy jest upowszechnianie turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, a ponadto promowanie walorów krajoznawczych, przyrodniczych i turystycznych woj. kujawsko-pomorskiego, w szczególności powiatu mogileńskiego. W bieżącym roku weźmie udział około 100 cyklistów z całej Polski. Impreza rozpocznie się 18 września (piątek) i potrwa do niedzieli. W programie imprezy zaplanowano wycieczkę rowerową docelowo do Mogilna o długości 75 km, podczas której turyści skonsumują posiłek turystyczny. Na trasie przewidziano, również blok konkursów rekreacyjnych. W godzinach wieczornych na turystów czeka wspólna zabawa przy ognisku turystycznym. Patronat honorowy nad imprezą sprawują Marszałek woj. kujawsko–pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski, Starosta Mogileński – Bartosz Nowacki, Starosta Inowrocławski – Wiesława Pawłowska, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelno – Dariusz Chudziński, Wójt Gminy Jeziora Wielkie – Dariusz Ciesielczyk, Burmistrz Pakości – Zygmunt Groń oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Miradz – Janusz Kaczmarek. Podsumowanie imprezy i rozdanie nagród zwycięzcom konkursów odbędzie się w niedzielę. Komandorem imprezy jest przodownik turystyki kolarskiej Waldemar Wieczorkowski. Ilość miejsc w imprezie jest ściśle ograniczona.

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W dniu 19 września br. Oddział Miejski PTTK w Toruniu organizuje wycieczkę autokarową dla stałych uczestników popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Tym razem turyści odwiedzą pałac w Ryńsku z wspaniałym cisem, posadzonym na pamiątkę założenia Towarzystwa Jaszczurczego w 1397 roku, następnie obejrzą potężne pozostałości zamku komturskiego w Radzyniu Chełmińskim oraz poznają zabytki i historię Nowego nad Wisłą, najbardziej na północ położonego miasteczka woj. kujawsko – pomorskiego m.in. mury obronne, kościół farny, kościół poklasztorny oraz zamek pokrzyżacki. W dalszej kolejności podjadą do miejscowości Sartowice, położonej na wzniesieniu Czarcich Gór. W Sartowicach turyści obejrzą pałac i mauzoleum grobowe rodziny von Schwanenfeld, przepiękne założenie parkowe z pomnikiem przyrody – dębem szypułkowym "Graf Schwerin" oraz zachwycającymi krajobrazami Wisły. Niewielka kaplica św. Barbary w Sartowicach wznosi się na grodzisku, czyli pozostałości dawnego grodu, który w XIII wieku należał do księcia pomorskiego Świętopełka, wojującego z Krzyżakami. W nocy 3/4 grudnia 1242 roku, a więc w wigilię św. Barbary niewielki oddział krzyżacki dowodzony przez brata Teodoryka ze Starogrodu k. Chełmna, przeprawił się przez Wisłę. Krzyżacy podeszli w skrytości pod gród sartowicki i po walce zdobyli go. Po zdobyciu i zniszczeniu grodu Krzyżacy wykradli przechowywaną relikwię – czaszkę św. Barbary. Zagrabioną relikwię ulokowali w kaplicy zamkowej w Starogrodzie, gdzie wkrótce stała się celem licznych pielgrzymek. Ostatnim punktem wycieczki będą zabytki kolejnego miasta nad Wisłą – Świecia. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Hanna Czech oraz Tadeusz Perlik. Ilość miejsc na wycieczkę jest ściśle ograniczona, decyduje kolejność zapisów w Biurze Oddziału.

drukuj (Wycieczki z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.