Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • lednica-2000-brama-ryba-fot.-slawek-wachala-9798-1024x682
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 5 września br. o godz. 6.40 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego odjedzie pociąg o godz. 6.54 do stacji Lednogóra (3 stacja kolejowa za Gnieznem). Trasa wędrówki wiodła będzie wokół jez. Lednickiego z Lednogóry przez Rybitwy, Skrzetuszewo, Imiołki, Waliszewo, Siemianowo, przystań lednicką i Dziekanowice, do Fałkowa (PKP). Długość trasy wyniesie ca 30 km, a poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski. Do całodziennej wyprawy należy się odpowiednio przygotować, zabrać kurtkę przeciwdeszczową, odpowiednie obuwie i skarpety. W trakcie wycieczki uczestnicy obejrzą m.in. pole lednickie z miejscem dorocznych spotkań młodzieży katolickiej w Imiołkach, z Bramą – Rybą, potężnym 25 tonowym głazem i barką, nawiązującą do ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II.
Na największej wyspie jez. Lednickiego o nazwie Ostrów Lednicki na powierzchni 7,5 ha znajdują się wały dawnego grodu z 1. połowy X wieku oraz relikty preromańskich budowli: palatium książęcego z dobudowaną kaplicą. Była to siedziba księcia Mieszka I i jego małżonki Dąbrówki. Prawdopodobnie tu na wyspie następca Mieszka, syn Bolesław Chrobry podejmował cesarza – Ottona III. Na wyspie znajdują się pozostałości po drewnianym kościele grodowym z 2. połowy X wieku, resztki pali po mostach oraz ślady dawnych umocnień brzegowych. Na wyspę można przeprawić się promem. Niedaleko od ostrowia znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, który koniecznie należy obejrzeć, choćby dlatego, że została tam przeniesiona drewniana kaplica z terenu poligonu toruńskiego pod Otłoczynem. Kaplicę tzw. napoleońską pochodzącą z 1765 roku, która stała niedaleko Tążyny, rozebrano w 1975 roku i przeniesiono do Wielkopolski.
Żeby wziąć udział w wycieczce wystarczy nabyć bilet PKP i zgłosić się w miejscu spotkania.

Na zdjęciu Lednica 2000 Brama Ryba fot. Sławek Wąchała

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.