Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej

W najbliższy czwartek, 13 sierpnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej.
Wystawa ma wyjątkowy charakter, przede wszystkim ze względu na osobę Joli Przybylak z Lubicza, wnuczki przedwojennego baloniarza z Torunia (powstańca wielkopolskiego), która na wystawę udostępniła swe pamiątki po dziadku.
Wystawa poświęcona jest żołnierzom toruńskiego batalionu balonowego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Powstała z okazji ponownego odsłonięcia w Toruniu Pomnika Poległym Żołnierzom Wojsk Balonowych, w setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, w której baloniarze także wzięli udział, w jubileuszowym roku 100-lecia powrotu Torunia i Pomorza do Macierzy. Monument, zarówno w II RP w maju 1937 r., jak i aktualnie, został umiejscowiony w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu (uroczystości 14 sierpnia 2020, w przeddzień rocznicy Cudu nad Wisłą 15 VIII 1920). Na wystawie w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 eksponujemy autentyczne i unikatowe pamiątki po żołnierzu toruńskiego batalionu balonowego (1bbal), Stanisławie Kołodziejczaku (1897-1988) – powstańcu wielkopolskim, majstrze wojskowym – mechaniku aeronautycznym (sierżancie od 1925). Użyczyła je Jego wnuczka, Jolanta Przybylak z Lubicza Dolnego, członkini Towarzystwa Miłośników Torunia. M.in. są to zdjęcia, zarówno te, wykonane z żoną (Ewą z domu Gątarską, określaną w dokumentach jako „majstrowa”) i dziećmi, (również przed pomnikiem balonowym w parku), jak i te w gronie żołnierzy, oraz życiorys, skreślony własnoręcznie, odznaczenia jakimi go uhonorowano (m.in. Krzyż Walecznych, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Wielkopolski Krzyż Powstańczy), dokumenty związane z przebiegiem służby wojskowej, np. odpis dyplomu ukończenia szkoły mechaników aeronautycznych przy Oficerskiej Szkole Aeronautycznej w Toruniu, (absolwenci uzyskiwali specjalność ślusarz-mechanik, z tytułem majstra wojskowego), także zaświadczenia z Izby Chorych 1bbal, sygnowane przez lekarza Batalionu Balonowego kapitana dr I. Kołacińskiego, czy dokumenty wystawione przez Probostwo Garnizonu Bydgoszcz – zaświadczenie o zapowiedziach i Parafię Matki Boskiej N. Pomocy w Bydgoszczy, odpis potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego wówczas plutonowego 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Pokazujemy także model hydroplanu Lioré et Olivier LeO H.13, (wykonany przez żołnierzy Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku), prezent dziadka dla wnuczki, która kontynuuje tradycje utrwalania pamięci o polskich podniebnych bohaterach, nie tylko z naszego regionu. Zaprezentujemy także druki z kolekcji Książnicy Kopernikańskiej, i zbiory prywatne (druki, dokumenty życia społecznego, odznaki obserwatorów wojsk balonowych), które udostępnił Mariusz Thomas z ToMiTo. Całość uzupełnią cztery repliki witrażowe – sterowca "Lech" oraz trzech balonów – "LOPP", "Tadeusz Kościuszko" i "Polonia II", wykonane w toruńskiej pracowni Sławomira Intka (pasjonata lotnictwa i wnuka powstańca wielkopolskiego – Józefa Intka).
Więcej informacji można znaleźć na:
http://ksiaznica.torun.pl/baloniarze-garnizonu-torunskiego-w-sluzbie-niepodleglej/
http://informatorium.ksiaznica.torun.pl/witrazowe-repliki-3d-historycznych-polskich-balonow-z-wizyta-w-torunskiej-pracowni-witrazy-intek-art/
http://informatorium.ksiaznica.torun.pl/antoni-janusz-balonowe-serce-torunia-z-wielkopolski/
Wystawa, której organizatorami są: Gmina Miasta Toruń, Książnica Kopernikańska, Towarzystwo Miłośników Torunia i Pracownia witraży Intek-Art w Toruniu, będzie czynna od 13 sierpnia do 31 października 2020 r.

drukuj (Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.