Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Badanie tętniaka aorty brzusznej

W porę wykryć tętniaka

Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą cztery placówki medyczne w regionie. Łącznie przebadamy 800 seniorów.

- Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2020 roku objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.
Realizatorami programu są cztery wybrane w drodze konkursu placówki medyczne zlokalizowane na terenie województwa.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy:

- Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie w powiecie bydgoskim,
- „EPOKA” NZOZ w Żninie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
- Szpital Powiatowy w Chełmży.

Lista realizatorów z numerami telefonów

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególne placówki. Samorząd województwa przeznaczył na ich realizację 38 tysięcy złotych. Program zakłada przebadanie łącznie 800 osób.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się także szczepienia  przeciwko pneumokokom, badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, badania kolonoskopowe oraz profilaktyka upadków dla seniorów.

Tekst opracowała Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

drukuj (W porę wykryć tętniaka)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.