Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Zaproszenie dotyczy wycieczki krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 8 sierpnia br. o godz. 6.15 na dworcu PKS, przy ul. Dąbrowskiego, skąd odjedzie autobus o godz. 6.25 do Napola, miejscowości położonej pomiędzy Kowalewem Pomorskim, a Golubiem-Dobrzyniem (kierunek Golub-Dobrzyń). Turyści pod opieką przodownika turystyki pieszej Jacka Orłowskiego, udadzą się z Napola najpierw nad jezioro Oszczywilk, gdzie spędzą trochę czasu oglądając pozostałości grodziska średniowiecznego, a następnie do Gajewa i nad jezioro Okonin. Tam zaplanowano dłuższy pobyt i kąpiel. Wycieczka piesza zakończy się w Młyńcu. Cała długość trasy wyniesie ca 19 km. Przez Młyniec przebiegają znakowane szlaki turystyczne: pieszy w kolorze niebieskim z Chełmży do Ciechocina o długości 40 km oraz rowerowy żółty z Torunia do Młyńca o długości 28 km.

Ciekawostki krajoznawcze w Gajewie: dwór o cechach neogotyckich z 2. połowy XIX w.; park podworski otaczający dwór z końca XVIII w. – przekomponowany w XIX w. na krajobrazowy. W parku występuje 20 gatunków drzew, wśród których jest jodła kaukaska. Ponadto w parku rośnie dąb szypułkowy o obwodzie 360 cm i wysokości 26 m – uznany jako pomnik przyrody. Przy drodze vis-a-vis dworu znajduje się dawny czworak z XIX w. W kierunku na pn.-zach. od Gajewa, w odległości około 2 km znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne. W literaturze określane jako grodzisko w Napolu. Grodzisko jest usytuowane nad jeziorem Oszczywilk. Jego charakterystyczne kształty są rozpoznawalne nawet z szosy Kowalewo Pomorskie – Golub-Dobrzyń. Grodzisko jest jednoczłonowe na planie eliptycznym z wyraźnie zaakcentowanym wałem. Gród funkcjonował od 2. połowy X w. do późnego średniowiecza tj. do XIV w.

Żeby wziąć udział w wycieczce wystarczy zgłosić się we właściwym miejscu spotkania.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.