Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

PTTK zaprasza na wycieczkę

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w wycieczce śladami historii przez gminy Czernikowo i Obrowo.

Zbiórka w sobotę 1 sierpnia br. o godz. 7.45 na dworcu autobusowym, przy ul. Dąbrowskiego. Uczestnicy wyjadą autobusem o godz. 8.00 do Wygody za Czernikowem. Z Wygody turyści przejdą przez Witowąż, gdzie będą mogli zetknąć się z karawaką, dalej przez Pokrzywno, Wilcze Kąty, Włęcz, Łęg-Osiek, kończąc wędrówkę nad jeziorem w Osieku. Podczas przejścia będzie można zapoznać się z efektami,  społecznie przeprowadzonych prac porządkowych na dawnych cmentarzach olęderskich w Wilczych Kątach oraz we Włęczu. Trasę wędrówki poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czachowski, a jej długość wyniesie ca 22km. Nad jeziorem przewidziano kąpiel. Powrót do Torunia autobusem kursowym MZK.

Wilcze Kąty. Wieś założona przez mennonitów i baptystów przybyłych z Flandrii i pn.-zach. Niemiec w 2 połowie XVIII wieku. Przy drodze z Czernikowa do Włęcza znajduje się cmentarz z 2 połowy XVIII wieku, założony przez mennonitów, baptystów i luteran, dawniej zamieszkujących Wilcze Kąty, Nowogródek oraz prawdopodobnie Starkowiec. Na cmentarzu o powierzchni 0,35ha jest zachowanych kilka nagrobków m.in: Karla i Friederike Harke, Heinricha Sierpa i innych. Nieco dalej znajduje się szkoła – dom modlitwy z XIX wieku czyli kantorat parafii ewangelickiej w Osówce dla mieszkańców Wilczych Kątów, Kwirynowa, Pokrzywna i Starkowca. Kaplica pochodzi z końca XVIII wieku, a dzwonnica przy kaplicy z przełomu XIX i XX wieku.

Wycieczka odbędzie się przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid. Żeby wziąć w niej udział wystarczy zgłosić się we miejscu spotkania.

Henryk Miłoszewski

OM PTTK w Toruniu

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.