Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2008.07.02 Brama wjazdowa do dworu - Przysiek (19)

XIX Rodzinny Rajd Rowerowy z "Przygodą"

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA" wraz z Urzędem Miasta Torunia, organizują 12 lipca br. (niedziela) „XIX Rodzinny Rajd Rowerowy z "Przygodą". Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 10.00 przed głównym wejściem do Galerii Plaza przy ul. Broniewskiego 90. Trasa rajdu prowadzi z Torunia nowo wybudowaną drogą rowerową przez Przysiek, Rozgarty do Górska, a następnie przez Zarośle Cienkie do Łążyna. W Łążynie organizatorzy zaplanowali dłuższą przerwę, podczas której przeprowadzone zostaną konkursy rekreacyjno-sportowe z nagrodami oraz poczęstunek turystyczny. Po przerwie powrót do Torunia przez wieś Bierzgłowo. Długość całej trasy wyniesie ok. 40 km. Imprezę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Jacek Joachimiak i Waldemar Wieczorkowski. Wpisowe za udział w rajdzie wynosi 5 zł i będzie pobierane przy spotkaniu rowerzystów.

Łążyn – wieś. Pierwsza wiadomość o wsi pochodzi z 1376 roku (Lansen), wówczas wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode nadał jej przywilej lokacyjny. W 1520 roku król Zygmunt III przekazał wieś miastu Toruniowi. W 1734 roku należała do jezuitów z Torunia. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Walentego, wzniesiony w 1898 roku jako neogotycki. 29 lipca 1936 roku trąba powietrzna zniszczyła wieżę kościoła i częściowo dach.

Opracował Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.