Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza w najbliższy weekend mieszkańców Torunia i okolic do udziału w 2 wycieczkach turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Pierwsza jest wycieczką krajoznawczo-pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów w sobotę 27 czerwca br. o godz. 9.00 przy przystanku MZK linii autobusowej 11 (skrzyżowanie ul. Zdrojowej i Łódzkiej), z którego turyści wyruszą na trasę wycieczki. Wycieczka będzie wiodła z przystanku MZK, dalej przez osiedle Solanki i dawny park dworski w Czerniewicach, szlakiem pieszym w kolorze czerwonym im. Stanisława Noakowskiego, jezioro Nagus, Rudak, Fort Kolejowy, Park 1000-lecia, Kępa Bazarowa, most drogowy, z zakończeniem na pl. Rapackiego. Cała długość trasy do przejścia wyniesie ca 10 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Tadeusz Perlik. W jej trakcie uczestnicy będą mogli zapoznać się np. z historią dawnego majątku Czerniewice, który do II wojny światowej znajdował się w rękach rodziny Modrzejewskich, z otoczeniem jeziora Nagus – powstałego w wyrobisku gliny, cmentarzem ewangelickim na Rudaku i najstarszym drzewem w Toruniu. Poza tym turyści obejrzą jeden z najstarszych obiektów Twierdzy Toruń – zrujnowany Fort Kolejowy, zmieniający się w oczach Park 1000-lecia – położony na zapleczu Przyczółka Mostowego oraz piękna panoramę miasta – widzianą z punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Dojazd do Czerniewic autobusami MZK: linii nr 11 z pl. Rapackiego do Czerniewic o godz. 8.29 lub linii nr 19 z pl. Daszyńskiego do Czerniewic o godz. 8.49.

Kolejna wycieczka – rowerowa, odbędzie się w niedzielę 28 czerwca br. Będzie to 4 wycieczka podsumowująca cykl wycieczek z okazji „100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski”, współorganizowana przez Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” oraz Urząd Miasta Torunia. Spotkanie cyklistów o godz. 10.00 przy Forcie IV (skrzyżowanie ul. Chrobrego i Mlecznej), skąd nastąpi wyjazd na trasę z przewodnikiem miejskim Katarzyną Witkowską oraz przodownikiem turystyki kolarskiej Waldemarem Wieczorkowskim. Trasa wycieczki będzie wiodła z: Torunia, przez Papowo Toruńskie, Koniczynkę, Lipniczki, Gostkowo, Tylice, Zakrzewko, Łysomice, na powrót do Torunia. Długość całego przejazdu wyniesie ca 30 km. W Zakrzewku przewidziana jest dłuższa przerwa, w trakcie której odbędzie się konkurs wiedzy pozyskanej podczas dotychczasowych wycieczek, ognisko z kiełbaskami, oraz wręczone będą nagrody. Celem zasadniczym organizowanego cyklu wycieczek było przede wszystkim: uczczenie powrotu Torunia do Macierzy, poznanie historii miasta oraz promocja obiektów zabytkowych Torunia. W trakcie poszczególnych wycieczek zostało pokazanych wiele obiektów i miejsc historycznych związanych z rocznicą oraz z okresem międzywojennym.

Żeby wziąć udział w jednej z w/w wycieczek wystarczy zgłosić się we właściwym miejscu spotkania dla każdej z nich.

Henryk Miłoszewski

drukuj (Weekend z PTTK)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.