Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza mieszkańców Torunia i okolic do udziału w rajdzie oraz wycieczce turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Pierwsza dotyczy wycieczki krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów zostało wyznaczone w sobotę 20 czerwca br. o godz. 7.25 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego o godz. 7.36 nastąpi wyjazd do Przyłubia (kierunek Bydgoszcz). Z Przyłubia turyści pod opieką przodownika turystyki pieszej Rajmunda Czachowskiego wyruszą na trasę przez kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej. Trasa będzie prowadziła przez osadę leśną Jarki, leśniczówkę Zieloną do przystanku kolejowego Cierpice Kąkol i będzie miała ca 15 km długości.

Z Cierpicami, a także innymi miejscowościami tj. Otorowo, Łęgnowo, Przyłubie, Mała i Wielka Nieszawka związane jest osadnictwo olęderskie (także: olenderskie). W XVI wieku w okresie Reformacji na obszarze Fryzji (Niderlandy) doszło do rozłamu w kościele katolickim, w wyniku którego powstały osobne wspólnoty protestanckie. Jednym z odłamów anabaptystów była wspólnota, której ojcem duchownym był eks proboszcz kościoła katolickiego Menno Simmonis żyjący w latach 1498-1559. Pierwszą z osób, które użyły określenia „mennonici” w stosunku do wspólnoty Mennona był prymas Polski i kanclerz wielki koronny – Jan Łaski. Wskutek masowych prześladowań mennonici musieli masowo emigrować ze swojej ojczyzny napotykając przyjazny klimat i tolerancję religijną w ówczesnej Polsce. Według ostrożnych prognoz w XVII wieku na Żuławach Wiślanych żyło około 12.000 osadników, których pospolicie nazywano olędrami. Przybysze zasiedlali tereny dotychczas nieprzydatne rolniczo jakimi były: podmokłe połacie łąk, nieuregulowane okolice rzek i rzeczek – jednym słowem zasiedlali nieużytki.

Druga oferta to zaproszenie do udziału w „XXXIX Rowerowym Rajdzie Świętojańskim”, który jest współorganizowany przez KTKol. „Przygodę”, w niedzielę 21 czerwca br. Spotkanie cyklistów nastąpi o godz.10.00 przed wjazdem do Fortu IV (skrzyżowanie ul. Chrobrego z Mleczną). Trasa rajdu będzie przebiegała z Torunia, przez Papowo Toruńskie, Zakrzewko, Sławkowo, Mirakowo, Zalesie, Kamionki Duże, Turzno, Gostkowo, z zakończeniem w Toruniu. Imprezę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej Bogumił Michalak i Waldemar Wieczorkowski. Trasa przejazdu będzie miała około 45 km długości. W programie Rajdu Świętojańskiego w czasie dłuższej przerwy nad Jeziorem Chełmżyńskim w Mirakowie, zostały przewidziane konkursy rekreacyjno-sprawnościowe z nagrodami oraz poczęstunek. Żeby wziąć udział w imprezie należy zgłosić się w miejscu spotkania i opłacić wpisowe, w wysokości 5 złotych.

Henryk Miłoszewski

drukuj (Weekend z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.