Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu po niezależnej od nas przerwie, zaprasza mieszkańców Torunia i okolic do udziału w dwóch propozycjach wycieczek turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Pierwsza to wycieczka krajoznawczo-piesza w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 6 czerwca br. o godz. 9.00 na przystanku autobusowym MZK, przy skrzyżowaniu Szosy Lubickiej z ul. Rydygiera (vis-a-vis pawilonu Tesco). Turyści pod opieką przodownika turystyki pieszej Hanny Czech, udadzą się najpierw szlakiem Fortecznym (znaki czarne) w okolice Fortu I, aby tam dojść do międzynarodowego szlaku pieszego E-11 (znaki żółte). Szlakiem żółtym noszącym imię Franciszka Łęgowskiego powędrują do Kaszczorka (gotycki kościół św. Krzyża), a następnie tuż przed Złotorią zejdą ze szlaku, dalej wędrując duktami i drogami leśnymi. Kolejnymi etapami wycieczki będzie osiedle Lampusz oraz Leśniczówka Bielawy. Osiedle Lampusz to dawna część wybudowania Kaszczorek, którą po II wojnie przyłączono do Lubicza, natomiast Bielawy to dawny majątek ziemski. Zakończenie wędrówki nastąpi przy pętli tramwajowej MZK przy ul. Olimpijskiej.
Bielawy, obecnie część Torunia. Jeszcze w okresie XVII wieku znajdowały się tam pastwiska należące do miasta Torunia. W 1784 roku na mapie zaznaczono istniejącą karczmę Bielawską. W 1880 roku właścicielem majątku Bielawy wraz z folwarkiem Antoniewo i osadą Buchta, obejmującego łącznie powierzchnię 768 ha, a także dużą cegielnią w Antoniewie był Rudolf Czarliński. W czasie 1921 – 1930 majątek Bielawy należał do księżnej Marii Sułkowskiej. Na zapleczu pawilonu Leroy Merlin, a Szosą Lubicką możemy zobaczyć dwór zbudowany w 2. połowie XIX wieku, później przebudowany, z charakterystycznym ceglanym szczytem schodkowym w elewacji wejściowej. Otaczający dwór park powstał w końcu XVIII wieku, zajmuje około 4,5 ha powierzchnię.

Druga wycieczka rowerowa odbędzie się w niedzielę 7 czerwca br. Spotkanie cyklistów o godz. 10.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego, skąd wyjadą na trasę z przewodnikiem miejskim Katarzyną Witkowską oraz przodownikiem turystyki kolarskiej Waldemarem Wieczorkowskim. Trasa wycieczki będzie wiodła przez Jakubskie Przedmieście, Rubinkowo oraz Mokre i będzie miała około 15 km długości. Celem wycieczki współorganizowanej z Urzędem Miasta Torunia jest przede wszystkim: uczczenie 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski oraz poznawanie historii i promocja obiektów zabytkowych Torunia. W trakcie wycieczki przy kilku obiektach historycznych pani przewodnik przybliży uczestnikom wyprawy rowerowej, dzieje Torunia w okresie międzywojennym.
Żeby wziąć udział w jednej z w/w wycieczek wystarczy zgłosić się we właściwym miejscu spotkania dla każdej z nich.
Opracował Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.