Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 29 lutego 2020 roku mieszkańców miasta i okolic do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.45 na pętli tramwajowej MZK (Motoarena), skąd nastąpi wyjście na trasę: Port Drzewny, Stary Toruń, Rozgarty, Stawy Przysieckie i z powrotem do Torunia. Długość trasy wyniesie ok. 12 km. Podczas wyprawy będzie można zobaczyć otoczenie Portu Drzewnego, pamiątkowy obelisk w Starym Toruniu oraz otoczenie Stawów Przysieckich. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Stary Toruń – miejscowość będąca protoplastą Torunia. Wzmiankowany w 1342 roku jako Antiquum Thorun. W 1231 roku mistrz krajowy Herman Balk przeprawił się wraz z innymi braćmi zakonnymi przez Wisłę na wysokości ujścia Strugi Zielonej, na drugą stronę i gdzie wzniósł swoją strażnicę. W 1236 roku na skutek częstych wylewów Wisły doszło do translokacji Torunia w okolicę dzisiejszej katedry św. Janów. Osada Stary Toruń nadal jednak funkcjonowała, ponieważ w 1346 roku tamtejszy kościół św. Jana Chrzciciela został uposażony okolicznymi wioskami przez wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka Dusemera. W 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał wieś Stary Toruń Tilemanowi von Wege z Torunia. W 3 lata później folwark należy do Gabriela Bażyńskiego jednego z przywódców Związku Pruskiego. W końcu XV wieku doszło do sporu pomiędzy radą miasta Torunia, a rodziną von Wege o folwark w Starym Toruniu, załagodzonego przez króla Aleksandra Jagiellończyka w 1505 roku. W latach 1514-1515 folwark w Starym Toruniu zostaje przekazany przez króla Zygmunta I Starego miastu Toruniowi na wieczność. Z bardzo zniszczonego kościoła św. Jana Chrzciciela sprzęty liturgiczne i naczynia zostają przeniesione w 1528 roku do klasztornego kościoła św. Mikołaja w Toruniu. W okresie własności Toruń wydzierżawiał folwark w Starym Toruniu różnym osobom. W XVII wieku i na początku XVIII wieku wieś poniosła znaczne straty na skutek przemarszów wojsk i rekwizycji.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.