Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 22 lutego 2020 roku mieszkańców miasta do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.30 na pętli tramwajowej MZK (Uniwersytet), skąd nastąpi wyjście na trasę: Fort VIII, Przysiek, Fort VII, z zakończeniem na Bielanach (skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej ze św. Józefa). Długość trasy wyniesie ok. 14 km. Podczas wyprawy będzie można zobaczyć zniszczony Fort VIII oraz do niedawna użytkowany Fort VII, a także pomnik zamordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców k. Przysieka. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Ciekawostki krajoznawcze: pałac wzniesiony w 1739 roku w miejscu poprzedniego i powiększony o pd. skrzydło w końcu XIX wieku. Eklektyczny, z nikłymi cechami baroku. W ryzalicie pałacu mieści się herb Bersten. Za pałacem park w typie krajobrazowym z początku XX wieku o powierzchni 6 ha, w którym zostało wyróżnionych 38 gatunków drzew m.in. daglezja, dąb czerwony i szkarłatny, choina kanadyjska i sosna wejmutka. Na skraju parku stoi symboliczny krzyż, na którym zostały wyryte nazwiska z rodzin Neumannów, Grimmów i Grundtmannów, dawnych właścicieli majątku Przysiek. Obok zespołu pałacowo-parkowego znajduje się dawny staw młyński z częściowo zrekonstruowanym młynem z 1725 roku a tuż za nim dawny budynek browaru z XVIII wieku, który w 1950 roku uległ spaleniu. Obecnie zrekonstruowane wnętrza służą ośrodkowi gastronomiczno-hotelowy „Daglezja”.

XLIII Kopernikańskie Marsze na Orientację – w 100-lecie powrotu Torunia do Macierzy

Również w sobotę 22 lutego 2020 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Klubem Imprez na Orientację „Skarmat”, Urzędem Miasta Torunia, oraz Planetarium w Toruniu zapraszają mieszkańców miasta do udziału w XLIII Kopernikańskich Marszach na Orientację – w 100-lecie powrotu Torunia do Macierzy. Jest to jedna z najstarszych imprez na orientację w kraju, przyciągająca co roku około 500-600 uczestników. Organizatorzy oczekują na mieszkańców miasta i turystów w godz. 10.00-12.00 na dziedzińcu Ratusz Staromiejskiego w Toruniu, gdzie będą wydawane materiały potrzebne do udziału w imprezie. Organizatorzy przygotowali 2 trasy: TP – trasa dla osób początkujących oraz TU – trasa dla osób średnio zaawansowanych (bez żadnych ograniczeń wiekowych). Zasady pokonywania trasy są proste, uczestnicy indywidualnie lub zespołowo pokonują wyznaczoną przez organizatorów trasę w oparciu o specjalnie przygotowana mapę. Trasa TP posiada wyznaczoną długość 3 km, natomiast trasa TU – liczy 4 km długości. Na przejście pierwszej trasy trzeba zarezerwować około 50 minut, na drugą około 80 minut. Nie należy obawiać się możliwości pobłądzenia w terenie. Na mapach, w zależności od trudności zostaną zaznaczone punkty kontrolne, do których należy dotrzeć, według dowolnie wybranego wariantu drogi. Po przybyciu do danego punktu kontrolnego (wcześniej należy upewnić się czy rzeczywiście jest to ten punkt, ponieważ organizatorzy przewidzieli szereg psikusów), uczestnik dokonuje odpowiedniego wpisu do karty startowej. Karty startowe uczestnicy imprezy muszą przekazać do sekretariatu imprezy maksymalnie do godz. 14.00. Zgłoszenia udziału w imprezie należy dokonać w biurze Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu, przy ul. Piekary 41 lub w sekretariacie imprezy, czyli na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Kierownikiem imprezy jest przodownik imprez na orientację – Waldemar Fijor a jej głównym sędzią przodownik imprez na orientację – Wojciech Kluska. Organizatorzy przewidzieli dla najlepszych zespołów na trasie imprezy upominki i dyplomy. Instytucja reprezentowana przez najliczniejszą grupę turystów otrzyma w nagrodę wstęp na seans w toruńskim Planetarium.

Wycieczka rowerowa pn.„Wycieczki rowerowe z okazji 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski

Również w najbliższą sobotę sympatyków wypraw rowerowych Oddział Miejski PTTK oraz Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” zaprasza do udziału w wycieczce rowerowej, związanej z wydarzeniami, osobami oraz obiektami związanymi z niepodległą Polską oraz okresem międzywojnia. Wycieczka otwiera cykl 4 wycieczek rowerowych pn.„Wycieczki rowerowe z okazji 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski”, któremu patronuje Urząd Miasta Torunia. Spotkanie uczestników nastąpi o godzinie 10.00 przy markecie NETTO (w pobliżu dworca autobusowego), skąd o 10,10 wyjadą turyści z przewodnikiem miejskim na zwiedzanie miejsc związanych z powrotem Torunia do Wolnej Polski. Wycieczka rowerowa zakończy się na Rynku Staromiejskim. Po niej przyjdzie czas na przejście trasy na orientację, którą pokonają pieszo grupami. Wycieczkę o długości 5 km na rowerach i 2 km pieszo poprowadzi przodownik turystyki kolarskiej Waldemar Wieczorkowski.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Weekend z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.