Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

Trwają szczepienia w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowanego do seniorów. Do końca roku wybrane podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym drobnoustrojom prawie dwa tysiące osób w wieku powyżej 65. roku życia. Zostało jeszcze ponad 350 szczepionek dla mieszkańców dwudziestu gmin i miast w regionie.

- Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Naszymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 Adresatami programu są osoby dorosłe powyżej 65. roku życia zamieszkujące gminy i miasta, znajdujące się na liście realizatorów, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i znajdują się w grupie ryzyka - osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. W tym roku program realizowany jest w partnerstwie z 24 gminami i miastami, które pokryją połowę kosztów. Program koordynuje Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Środki województwa zaplanowane na realizację programu to blisko 300 tysięcy złotych.

Profilaktyka zakażeń pneumokokowych w liczbach:

  • w latach 2016-2018 zaszczepiono 1875 osób,
  • w tegorocznej edycji zaplanowano 1710 szczepień,
  • w 2019 roku zaszczepiono już 1352 osoby,
  • dofinansowanie z budżetu samorządu województwa wynosi 280 590 zł.

W ramach marszałkowskich programów profilaktycznych zapraszamy mieszkańców województwa do skorzystania z badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby i wczesnego wykrycia tętniaka aorty brzusznej.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

drukuj (Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.