Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

"Wędrówki rodzinne z PTTK" i 44. "Rajd Barbórkowy im. Czesława Szatko"

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 7 grudnia br. mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 9.00, przy stacji paliw (Carrefour), przy ul. Olsztyńskiej. Stamtąd turyści wyruszą na wycieczkę. Trasa wycieczki będzie przebiegała z Bielaw, przez Grębocin, Rogowo, Lipniczki, Grębocin-Jeruzalem, z powrotem na Bielawy. W czasie wycieczki turyści zobaczą dawne dwory w Grębocinie i Lipniczkach oraz zabytkowy kościół gotycki w Rogowie. Długość trasy wyniesie ok. 14 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Marek Ruciński.
Lipniczki – niem. nazwa Lindenhaf (1900 r.). Majątek rycerski w ziemi chełmińskiej wymieniany w 1438 roku, kiedy jego właścicielem był Hans von der Linde. Wieś jest gniazdem szlacheckiego rodu Lipnickich. Na początku XVIII była własnością rodziny mieszczańskiej Baumgartów z Torunia. Na przestrzeni XIX wieku właściciele majątku często się zmieniali m.in. majątek był w rękach: Borowskiego, Reichela, Tietzena, Neumanna, Lorenza itd. W dwudziestoleciu międzywojennym majątek trzymała polska rodzina Kenzerów, która ofiarowała Polsce największy dar jakim jest życie. Synowie Tadeusz i Eleonory Kenzerów: Adam został zamordowany w 1942 r. w Oranienburgu – Sachsenhausen a Jerzy poległ w 1939 roku w Puszczy Kampinowskiej. W otoczeniu obecnego gospodarstwa rolnego wznosi się dwór zbudowany na przełomie XIX/XX w. Następnie częściowo przebudowany. Za dworem znajduje się park dworski – krajobrazowy założony w połowie XIX w., w którym wyszczególniono 11 gatunków drzew m.in. choina kanadyjska i sosna wejmutka.

44. „Rajd Barbórkowy im. Czesława Szatko”

W sobotę 7 grudnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, wspólnie z firmą „Geofizyka Toruń” Spółka z.o.o i Urzędem Miasta Torunia zapraszają po raz 44. na „Rajd Barbórkowy im. Czesława Szatko”. Z miejsca zbiórki, którą wyznaczono o godz. 9.30 przy skrzyżowaniu ulic Ugory i Watzenrodego (przy Polna Park) uczestnicy pokonają 4 km trasę w oparciu o czarny szlak pieszy „Forteczny”: Ugory – Fort IV – Forteczna – Polna – Ziemi Michałowskiej – Batorego – Fort IV – Mleczna – Kanałowa – „Geofizyka”. Po przybyciu do stołówki zakładowej, na uczestników będą czekali górnicy naftowi w galowych mundurach. Pracownicy Geofizyki opowiedzą dzieciom i młodzieży o tradycjach i elementach munduru galowego oraz pracy związanej z górnictwem naftowym. W programie imprezy zostały zaplanowane konkursy: plastyczny związany z zawodami, których patronką jest św. Barbara oraz na rzeźbę górnika. Uczestnicy rajdu skosztują tradycyjnej na tej imprezie zupy pomidorowej. Pod koniec imprezy odbędzie się podsumowanie i wręczenie nagród dla zwycięzców poszczególnych konkursów, ufundowanych przez sponsorów. Komandorem imprezy będzie Agnieszka Staniszewska.
Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj ("Wędrówki rodzinne z PTTK" i 44. "Rajd Barbórkowy im. Czesława Szatko")

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.