Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczka i nocne marsze na orientację z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 30 listopada br. mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.30, na dworcu PKP Toruń Główny. Stamtąd o godz. 7.47 nastąpi wyjazd do Przyłubia, z którego turyści wyruszą na wycieczkę. Trasa wycieczki będzie przebiegała z Przyłubia, do Radiowego Centrum Nadawczego w Kabacie i dalej do Solca Kujawskiego. W czasie wycieczki turyści będą zwiedzać Radiowe Centrum Nadawcze w Kabacie. Długość trasy wyniesie ok. 16 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Radiowe Centrum Nadawcze obejmuje rejon dawnej wsi Kabat. W 1846 roku wieś miała 24 domy, zamieszkałe przez 137 mieszkańców. Teren RCN zajmuje ogrodzoną powierzchnię 75 ha, należącą do strefy pośredniej promieniowania elektromagnetycznego. Centralna stacja nadawcza funkcjonuje od 4 września 1999 roku i posiada moc 1.000 kW. Stacja emituje Program 1 – Polskiego Radia na falach długich, o częstotliwości 225 kHz. Obejmuje zasięgiem całą Polskę oraz kraje ościenne. Najbardziej widoczna część RCN to system antenowy, który tworzą 2 maszty o wysokości 330 i 289 metrów wraz z uziemieniem, będącym jednocześnie przeciwwagą elektromagnetyczną. Maszty utrzymują w pionie odciągi, wykonane ze stalowych lin o grubości 40 mm. W 2015 roku RCN rozpoczęło emisję cyfrową programów Polskiego Radia na obszarze woj. kujawsko-pomorskiego.

„42 Nocne marsze na orientację”

Już po raz 42. w historii Oddziału Miejskiego PTTK im. Marian Sydowa w Toruniu w sobotę 30 listopada odbędą się „Nocne marsze na orientację”. Imprezę współorganizują: Klub Imprez na Orientację PTTK „Skarmat” oraz Urząd Miasta Torunia. Organizatorzy przewidzieli 5 kategorii wiekowych dla potencjalnych uczestników: SZ – trasa szkoleniowa (bez ograniczeń wiekowych i osób w zespole), TP – trasa dla początkujących lub urodzonych w 2006 roku i młodszych (drużyny 2-3osobowe), TT – trasa dla niezaawansowanych lub urodzonych w latach 2003-2005 (drużyny 2-3osobowe), TU – trasa dla średnio zaawansowanych lub urodzonych w latach 1999-2002 (drużyny 1-2oosobowe), TZ – trasa dla zaawansowanych lub urodzonych w roku 1998 i starszych (drużyny 1-2osobowe). Impreza odbędzie się w godzinach 15.45-20.20. Bazą zawodów jest zachodni koniec ul. Konrada Grasera (osiedle JAR) w Toruniu. Wszyscy uczestnicy otrzymają mapę startową, przy pomocy której oraz busoli będą musieli odnaleźć punkty kontrolne rozmieszczone w terenie przez organizatora trasy. Podczas pokonywania trasy będzie obowiązywał limit czasowy, związany z jej przejściem. Uczestnicy powinni dysponować latarkami (np. czołówkami), busolami oraz odpowiednim ubiorem, umożliwiającym poruszanie się w terenie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują nagrody oraz dyplomy a wszyscy uczestnicy: mapkę, potwierdzenie punktów na Odznakę Imprez na Orientację i Odznakę Turystyki Pieszej a także odcisk pamiątkowej pieczęci zawodów. Impreza rozpocznie się o godz. 15.45. Zgłoszenia do udziału w imprezie są przyjmowane do 27 listopada 2019 w biurze Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41. Impreza jest zaliczana do Pucharu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w MnO. Kierownikiem imprezy będzie przodownik imprez na orientację Waldemar Fijor.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka i nocne marsze na orientację z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.