Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 23 listopada br. mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 6.35, na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego. Stamtąd o godz. 6.45 nastąpi wyjazd do Łążyna k. Łubianki, z którego turyści wyruszą na wycieczkę. Trasa wycieczki będzie przebiegała z Łążyna, przez Zamek Bierzgłowski, Olek, Wrzosy, do Fortu VII. Po drodze turyści zapoznają się z historią kościoła w Łążynie oraz dobrze zachowanego zamku pokrzyżackiego w Zamku Bierzgłowskim. Długość trasy wyniesie ok. 17 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

Łążyn – gmina Zławieś Wielka. Pierwsza wiadomość o wsi Lansen pochodzi z 1376 roku, kiedy wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode nadał jej przywilej lokacyjny. W 1414 roku wieś czynszowa w komturstwie bierzgłowskim, doznała szkód wojennych. W 1440 roku rycerz Hans von Lansee wspólnie z Wilhelmem reprezentowali okręg bierzgłowski, podczas sejmiku stanów pruskich w Elblągu. W 1520 roku król Zygmunt III przekazał wieś Radzie Miasta Torunia, w zamian za zamek w Świeciu nad Wisłą. W 1734 roku była ona własnością jezuitów z Torunia. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Walentego, wzniesiony w 1898 roku jako neogotycki. Usytuowany w miejscu poprzedniego, drewnianego z XVI wieku. We wnętrzu kropielnica granitowa, średniowieczna oraz rzeźby św. Piotra i Pawła, barokowe, z 2 połowy XVII wieku. W dniu 29 lipca 1936 roku trąba powietrzna zniszczyła wieżę kościoła i częściowo dach. Przy kościele cmentarz z XIX wieku. Kolejny cmentarz , ewangelicki z XIX wieku, usytuowany jest przy drodze polnej z Łążyna do Różankowa, zdewastowany i zaśmiecony.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.