Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 10 sierpnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie uczestników ustalono o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, z którego o godz. 7.36 wyjadą turyści pociągiem do stacji Ostaszewo (kierunek Chełmża). Trasa wycieczki będzie wiodła z Ostaszewa (PKP), przez Wytrębowice, Lulkowo do Torunia (Wrzosy). Trasa będzie miała ca 12 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Wytrębowice – majątek rycerski w komturstwie toruńskim, po raz pierwszy wzmiankowany w 1388 roku jako Wyttramsdorff. Wówczas dwaj bracia Klauko i Gűnter von Wyttramsdorff sprzedali swoją posiadłość Eberhardowi Pape´mu, mieszczaninowi z Torunia. W 1403 roku rycerz Hans z Wytrębowic otrzymał odszkodowanie za utraconego konia w wyprawie wojennej. Po raz kolejny majątek rycerski wymieniono w latach 1423-142, a jego powierzchnia obejmowała około 550 ha. W 1430 roku Hans von Sefelde zamienił z benedyktynkami toruńskimi wieś Wytrębowice, na wieś Zelgno. U benedyktynek wieś pozostawała jeszcze do okresu rozbiorowego, czyli końca XVIII wieku. W połowie XIX wieku właścicielem majątku Wytrębowice był Gottlieb Winter, później w 2. połowie XIX wieku znajdował się w rękach Hermanna Wegnera. Obszar majątku obejmował 554 ha powierzchni. Ostatnim właścicielem majątku do końca II wojny światowej był Kurt von Wegner, właściciel majoratu ostaszewskiego. Pozostałością po dawnym majątku jest staw z kilkoma starymi drzewami.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.