Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę 20 lipca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza turystów do udziału w kolejnej wyprawie z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników wyznaczone zostało o godz. 7.50 na przystanku MZK linii nr 45 przy ul. Ligi Polskiej, skąd o 8.04 nastąpi odjazd do Brzozówki. Następnie turyści pokonają 14 km trasę z Brzozówki przez Szembekowo – Józefowo – Mierzynek – Krobię do Lubicza Górnego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Brzozówka – wieś w gminie Obrowo. Założona w XVIII wieku przez osadników przybyłych z terenów dzisiejszej Holandii nazwanych olendrami. Ciekawostki krajoznawcze: zabytkowe chaty drewniane z XIX wieku, żelbetonowe niemieckie schrony z okresu II wojny światowej, które stanowiły zewnętrzny najbardziej wysunięty pierścień obrony twierdzy Toruń oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Z miejscowością związana jest legenda o Diable Krzywoustym z Brzozówki i pastuchu Bazylim z Krobi. W opuszczonym wiatraku w Brzozówce mieszkał okrutnie wyglądający diabeł Krzywousty. W rękach trzymał zawsze magiczną kościaną laseczkę zakończoną złocistą gałką, której pilnował jak oka w głowie. Niejeden śmiałek, który próbował zdobyć czarodziejską laseczkę zamieniał się w rosnące drzewo. Bazyli był pastuchem, który liczył gwiazdy, słuchał śpiewu ptaków, zbierał zioła. Uważany był za nienormalnego. Gdy wieści o diable Krzywoustym dotarły do pastucha, postanowił on wyprowadzić czarta w pole. W tym celu udał się do wiatraka z okowitą. Oznajmił zdumionemu Krzywoustemu, iż chce się z nim zaprzyjaźnić i dlatego przyniósł mu gorzałkę, która rozjaśnia myślenie, ułatwia marzenie i sprawia że pijący czuje się jak w najlepszym piekle. Diabłu zasmakowała wódka i wielokrotnie spotykał się z Bazylim na kolejne popijawy dając mu dukaty na zakup flaszek. Pewnego dnia na kontrolę przyjechał Belzebub, który ze zdumieniem zobaczył pustą księgę zdobytych dusz i pijanego biesa. Zdenerwowany strącił diabła do piekielnych czeluści. Gdy diabelski wiatrak wkrótce runął, zaklęte dusze zostały wyzwolone. Dzielny Bazyli chociaż nie zdobył laski zyskał sławę śmiałego i za odłożone dukaty kupił mająteczek nazwany Ośmiałowem.

  

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.