Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

W sobotę 6. lipca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic, do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie uczestników przewidziano o godz. 7.40 na pętli MZK przy ul. Dziewulskiego, z której o godz. 7.50 turyści wyjadą autobusem linii 45 do Kawęczyna. Trasa wycieczki będzie wiodła z Kawęczyna, przez Smogorzewiec i Osiek nad Wisłą do Dzikowa. Trasa będzie miała ca 12 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Smogorzewiec – wieś położona pomiędzy Osiekiem n/ Wisłą i Dobrzejewicami. Osadę leśną – rumunek założono w XVIII wieku. Mieszkańcy osady zajmowali się najprawdopodobniej wypalaniem i karczowaniem lasu oraz produkcją drzewną, wytwarzając potaż, smołę i popiół. W 1775 roku osada była przynależna do parafii w Osieku. Ponad wiek później w Smogorzewcu znajdował się folwark oraz kolonia należąca do dóbr dworskich w Dzikowie. Osadę zamieszkiwało w 1880 roku 84 mieszkańców a jej obszar wynosił 631 mórg. W okresie zaborów osada leżała w pasie przygranicznym zaboru rosyjskiego.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.