Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę 22 czerwca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza sympatyków czynnego wypoczynku do udziału w kolejnej wyprawie z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Zbiórka wyznaczona została o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o 7.36 nastąpi wyjazd pociągiem do Grzywny. Trasa pieszej wędrówki będzie przebiegała przez miejscowości: Grzywna – Mirakowo – osada wczesnośredniowieczna nad jeziorem Grodno. Podczas wycieczki zaplanowane jest plażowanie połączone z kąpielą w jeziorze. Wycieczkę o długości 15 km poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.
Mirakowo – miejscowość położona przy wschodniej części jeziora Chełmżyńskiego o powierzchni 271 ha oraz maksymalnej głębokości 27 metrów. Po raz pierwszy miejscowość wymieniona została w 1222 roku (Merechow) w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku był tam majątek rycerski, którego właścicielem był Bertholdus de Merechow, występujący w kolejnym dokumencie historycznym wydanym przez krzyżackiego mistrza krajowego Konrada von Thierberga. Mirakowo w tym czasie podlegało administracyjnie komturowi toruńskiemu. Kolejną wiadomość o Mirakowie uzyskujemy z dokumentu biskupiego z 1489 roku, na podstawie którego dowiadujemy się o toczącym się wówczas sporze o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków tj. Zęgwirta, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W drugiej połowie XVI wieku właścicielem majątku jest Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1.połowy XVII wieku, kiedy to wzmiankowano ostatniego z rodziny Adama Konopackiego. Potem majątek należał do Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. W XIX wieku właścicielami majątku byli Niemcy. Od 1881 roku Mirakowo należało do Działowskich. Istniejący w Mirakowie dwór wznieśli Działowscy na przełomie XIX i XX wieku. Posiada niewielkie cechy secesyjne. W otoczeniu dworu resztki parku dworskiego z połowy XIX wieku. Przez Mirakowo przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne: niebieski, pieszy z Chełmży do Ciechocina o długości 40 km oraz niebieski rowerowy z Torunia do Grudziądza o długości 52km.

W piątek 21 czerwca Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu wraz z Klubem Imprez na Orientację „Skarmat” zapraszają do Solca Kujawskiego, aby wziąć udział w Krajoznawczym Marszu na Orientację „Od Pradziejów do Niepodległości”. Organizatorzy zaplanowali spacer po miejscach w Solcu Kujawskim, które nawiązują do wielu historycznych wydarzeń na przestrzeni dziejów miasta. Trasa marszu będzie zaczynała się w Muzeum Solca im. Księcia Przemysława przy ul. Toruńskiej. Będzie to zatem nie tylko spacer po ciekawych miejscach, ale także podróż w czasie, od narodzin miasta do czasów współczesnych.
Na trasie marszu uczestnicy będą korzystać z mapy Solca Kujawskiego, która poprowadzi do wybranych miejsc i obiektów. Bazą imprezy będzie Muzeum Solca Kujawskiego im. Księcia Przemysława przy ul. Toruńskiej 8, gdzie pomiędzy godz. 10.00 a 16.30 będą wydawane materiały startowe. Zaraz po otrzymaniu takich materiałów uczestnicy wyjdą na 3-4 km trasę marszu. Trasę można pokonać indywidualnie lub zespołowo (najwygodniej 2-5 osobowych ) bez ograniczeń wiekowych. Na starcie w miarę potrzeby będzie można uzyskać dodatkowe wyjaśnienia.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.