Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

W najbliższą sobotę tj. 2 marca 2019 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców Torunia i okolic na wyprawę za miasto, w ramach popularnego cyklu wycieczek krajoznawczo-turystycznych „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, z którego o godz. 7.34 wyjadą pociągiem do Wrocławek (kierunek Grudziądz). Trasa wędrówki będzie prowadziła z Chrapic, przez Wrocławki, Papowo Biskupie, Kucborek, Bielczyny do Chełmży. Długość trasy do przejścia wyniesie około 15 km. Podczas wyprawy turyści obejrzą m.in. dwory w Chrapicach, Wrocławkach, Papowie Biskupim oraz w Kucborku oraz kościół gotycki i ruiny zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Hanna Czech i Feliks Paraszkiewicz.

Kucborek – w 1872 roku majątek obejmował około 175 ha powierzchni i należał do Adolpha Stoboy. W 1903 roku dzierżawca domeny królewskiej (własność skarbu państwa niemieckiego) Hugo Meyer dysponował obszarem 201 ha. Po I wojnie światowej majątek został przejęty przez Królewską Komisję Osiedleńczą w Poznaniu. W okresie międzywojennym był to majątek ziemski o powierzchni 265 ha, z rocznym dochodem 2.094 złotych, należący do Okręgowego Urzędu Ziemskiego (Skarb Państwa Polskiego), dzierżawiony przez M. Andrzejewskiego. W 1924 roku Powiatowy Urząd Ziemski w Toruniu rozparcelował część majątku Kucborek. We wsi zachował się dawny dwór z końca XIX wieku oraz zabudowania gospodarcze.

Chrapice – w 1438 roku wieś administracyjnie podlegała krzyżackiemu prokuratorowi w Papowie. Po 2 pokoju toruńskim w 1466 roku wieś stanowiła własność królewską, którą wydzierżawiano. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał zamek w Papowie wraz z tzw. okręgiem papowskim biskupom chełmińskim. Dzierżawcami dóbr kościelnych była szlachta, m.in. Chrapiccy herbu Rola, dla których wieś stała się gniazdem rodowym, a później kanonicy katedralni z Chełmży. W 1772 roku dobra biskupie zostały sekularyzowane i przejęte przez pruską domenę królewską. W 1908 roku właścicielem majątku był Otto Blum, zaś w 1919 roku jego właścicielką była Selma Blum. W 1929 roku majątek w Chrapicach obejmował tylko 79 ha powierzchni i nadal należał do Selmy Blum. W 1932 roku właścicielem majątku był Emil Fietz. We wsi zachował się dawny dwór, zbudowany w końcu XIX wieku.

Źródło: http://pttk.torun.pl/weekend.htm

drukuj (Weekend z PTTK)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.