Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

1 grudnia 2018 r. (sobota) Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza sympatyków turystyki pieszej i krajoznawstwa do udziału w kolejnej wyprawie za miasto z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 8.00 na pętli MZK przy ul. Pawiej (Wrzosy). Trasa wycieczki będzie prowadziła przez lasy Barbarki do kaplicy św. Barbary, a następnie przez Fort VII, skraj lotniska Aeroklubu Toruńskiego i ruiny Fortu VIII do centrum handlowego PLAZA, gdzie nastąpi zakończenie wycieczki. Uwaga – uczestnicy powinni zabrać ze sobą latarki. Cała trasa będzie miała około 10km długości, a wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski. Fort VII Tadeusz Kościuszko (Friedrich der Grosse) znajduje się na styku ul. Polnej i Szosy Okrężnej. Zbudowany w latach 1879-1883 jako standardowy fort artyleryjski – główny. Około 1960 roku rozebrano oskarpowanie fos barków i części głównej fosy. W okresie od października 1939 roku do stycznia 1940 roku we forcie znajdowało się niemieckie więzienie śledcze policji pomocniczej „Selbstschutzu”. Obiekt można zwiedzać z zewnątrz. Dobrze zachowane schrony i remizy działowe oraz kaponiery. Czytelne są ziemne urządzenia fortu. Otoczenie fortu całkowicie zdewastowane. Fort VIII Kazimierz Wielki (Hertzog Albrecht) położony jest przy ul. Bielańskiej. Zbudowany w latach 1889-1893 jako artyleryjski fort – pośredni o narysie trapezowym. Doskonale zachowane linie koszar, nasypy baterii skrzydłowych, schrony na wale oraz system umocnień ziemnych. W wyniku nieodwracalnych zniszczeń dokonanych w końcu lat 50-tych XX wieku są doskonale widoczne elementy konstrukcyjno-budowlane stropów, ścian i podłóg. Fort jest ogólnie dostępny a co za tym idzie także systematycznie dewastowany. W okresie międzywojennym stacjonowały w nim jednostki Wojska Polskiego. W okresie II wojny światowej mieściło się tu więzienie śledcze dla ludności polskiej.
 Już po raz 41 w historii Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu również 1 grudnia, w sobotę odbędą się „Nocne Marsze na Orientację”. Imprezę współorganizują: Klub Imprez na Orientację PTTK „Skarmat” oraz Urząd Miasta Torunia. Organizatorzy przewidzieli 5 kategorii wiekowych dla potencjalnych uczestników: SZ – trasa szkoleniowa, TP – trasa dla początkujących lub urodzonych w 2005 roku i młodszych, TT – trasa dla niezaawansowanych  urodzonych w 2002-2004 roku, TU – dla średnio zaawansowanych urodzonych w latach  1998-2001, TZ – dla  zaawansowanych lub urodzonych w roku 1997 i starszych. Impreza odbędzie się w godzinach 15.45-20.20 a jej bazą będzie Osada Leśna Barbarka. Uczestnicy tak jak zwykle będą dysponować mapką terenu, nietypową, biało – czarną, przy pomocy której oraz busoli będą musieli odnaleźć punkty kontrolne rozmieszczone w terenie przez budowniczego trasy. Uczestnikom imprezy podczas pokonywania trasy, będzie towarzyszył limit czasowy, związany z jej przejściem. Uczestnicy powinni dysponować latarkami (np. czołówkami), busolami oraz odpowiednim ubiorem, umożliwiającym poruszanie się w terenie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują nagrody oraz dyplomy a wszyscy uczestnicy: mapkę startową, potwierdzenie punktów na Odznakę Imprez na Orientację  i Odznakę Turystyki Pieszej, a także słodką przekąskę. Impreza rozpocznie się o godz. 15.45. Zgłoszenia do udziału w imprezie są przyjmowane w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK, w siedzibie przy ul. Piekary 41. Impreza jest zaliczana do Pucharu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w MnO.
 Natomiast w niedzielę dnia 2 grudnia 2018 r. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej PTTK "Przygoda" organizują „I Rowerowy Rajd Barbórkowy”. Zbiórka uczestników o godz. 10.00 odbędzie się na parkingu pawilonu handlowego NETTO, na rogu Szosy Chełmińskiej oraz ul Polnej, skąd turyści wyruszą na trasę rajdu: Toruń – Różankowo – Świerczynki – Zamek Bierzgłowski – Leszcz  (zaplanowane jest ognisko  z pieczeniem kiełbasek) – Różankowo – Toruń, o długości trasy ok. 30 km. Rajd poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Janusz Lipnicki i Waldemar Wieczorkowski.

 

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.