Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK

Wędrówki rodzinne z PTTK

W najbliższą sobotę 13 października 2018 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta do udziału w wyprawie za miasto w ramach popularnego cyklu wycieczek krajoznawczo-turystycznych „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Uczestnicy wycieczki spotkają się o godz. 6.45 na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7.00 wyjadą autobusem do miejscowości Służewo na Kujawach. Trasa wędrówki będzie wiodła ze Służewa, przez Goszczewo, Grabie, Kijewo, Warzyn, do Suchatówki. W trakcie wycieczki turyści obejrzą kilka obiektów krajoznawczych kościoły gotyckie w Służewie i Grabiach oraz pałace i dwory m.in. w Grabiach, Kijewie i Warzynie. Długość przejścia pieszego wyniesie około 18km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski. 

Grabie. W 1779 roku w parafii Grabie istniały 4 karczmy o nazwach: Kuchnia, Pieczonka, Brzęczka oraz Wódki, które stanowiły własność Stanisława Dąmbskiego. W 1880 roku dobra Nowe Grabie wraz z folwarkami: Popioły, Brzeczka oraz leśniczówkami: Wudek, Sarniak, Dziwak i Kuchnia, o łącznej powierzchni 4.941 ha należały do Ernsta księcia von Sachsen-Altenburg, od którego dzierżawił Ernst von Saenger. W 1903 roku majątek wraz gorzelnią i cegielnią o powierzchni 2.936ha nadal był własnością księcia Ernsta von Sachsen-Altenburg. W 1909 roku lasy o powierzchni 1.936ha z dawnego majątku Nowe Grabie przeszły do Nadleśnictwa Toruń. Dwór w Grabiach pochodzi z połowy XIX wieku, został wzniesiony na wcześniejszych fundamentach w otoczeniu parku krajobrazowego, również z połowy XIX wieku. Dużo wcześniej w 1 połowie XV wieku na wyspie istniejącej na stawie stał dwór obronny. Około 1909 roku część majątku Grabie włączono do poligonu a drugą rozparcelowano. Opuszczony majątek i dwór w 1918 roku uległy dewastacji. 22 maja 1920 roku Związek Towarzystw Dobroczynnych „Caritas” przekazał resztówkę po majątku w Grabiu – Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek. Resztówka obejmowała: 39 ha gruntów, dwór, oficynę, stajnię, oborę i stodołę. W 1922 roku siostry założyły we dworze sierociniec i zakład dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo. W 1929 roku dwór rozbudowano o kaplicę, umieszczoną w lewym skrzydle. Do 1939 roku właścicielem resztówki z majątku w Grabiach był Zakład Wychowawczy św. Antoniego. 1 września 1939 roku Elżbietanki opuściły dwór, powracając do niego w 1945 roku. W 1962 roku dwór spłonął. Odbudowany w latach 1967-1969 mieści po dziś dzień – Dom Pomocy Społecznej, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek. Kościół św. Wacława w Grabiach pochodzi z XIV wieku (był fundowany w 1320 roku), później przebudowany w XVI wieku oraz w 1725 roku. W latach 1930-1937 został rozbudowany i otrzymał obecną istniejącą bryłę architektoniczną, którą tworzą: starsza gotycka z końca XIV wieku oraz nowsza bezstylowa powstała w okresie międzywojennym.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.