Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Foka Paro zamieszkała w powiecie toruńskim

W piątek w Domu Pomocy Społecznej w Browinie miała miejsce uroczystość przywitania niecodziennego gościa, jakim jest jedyna w naszym województwie i szósta w kraju „Foka Paro – robot terapeuta”.

Foka zawitała do powiatu toruńskiego dzięki środkom, jakie udało się pozyskać Fundacji na Rzecz Dzieci, Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych oraz Pomocy Potrzebującym „WERWA” z siedzibą w Steklinie w partnerstwie z Fundacją PZU. Projekt terapii z użyciem Foki Paro – jedynego na polskim rynku produktu sztucznej animoloterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt trwać będzie do końca grudnia 2018 roku. Robot terapeuta służyć będzie terapii polisensorycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością fizyczną, autyzmem, po urazach, z zaburzeniami psychicznymi, seniorów sprawnych poznawczo, ale i tych z demencją, pacjentów onkologicznych czy osób żyjących lub pracujących w nadmiernym stresie. Założycielki fundacji „WERWA” deklarują, że zawitają ze swoim zwierzątkiem do domów pomocy społecznej, placówek, w których zamieszkują osoby chore i niepełnosprawne, a także do indywidualnych osób.

Paro to terapeutyczny robot osobisty japońskiej produkcji wyglądający jak foka, który pełni rolę zwierzęcia domowego w miejscach, gdzie ich przebywanie jest zabronione takich jak szpitale oraz domy pomocy społecznej. Ma własny charakter, który zmienia się w zależności od tego, jak się go traktuje. Robot nastawiony jest na interakcję. Dzięki czujnikom wychwytuje obecność człowieka w pobliżu i zaczyna się ruszać, popiskiwać oraz domagać się głaskania. Podczas głaskania mruczy i mruży oczy natomiast bity skowycze. Przekrzywia głowę w stronę, z której dobiega dźwięk. Dobrze traktowany jest towarzyski i przyjazny lecz często bity staje się antyspołeczny i piszczy nawet podczas głaskania. Kontakt z nim stopniowo buduje psychiczne i emocjonalne zaangażowanie.

W uroczystości brali udział Mirosław Graczyk - Starosta Toruński, Mirosław Nawrotek - Członek Zarządu Powiatu Toruńskiego, a także dyrektorzy oraz pensjonariusze DPS-ów powiatu toruńskiego.

Galeria zdjęć

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.