Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

    [treść archiwalna]

„Akademia” szkoli profesjonalistów

Od dwóch miesięcy uczniowie powiatowych szkół zawodowych uczestniczą w płatnych stażach i praktykach realizowanych w ramach unijnego projektu „Powiatowa Akademia Profesjonalistów”.

Koniec czerwca to był gorący czas zawierania trójstronnych umów regulujących kwestie odbywania staży i praktyk między ich organizatorem – powiatem toruńskim a uczniami i zakładami pracy. Uroczyste wręczenie umów chełmżyńskiej młodzieży miało miejsce na chwilę przed zakończeniem roku szkolnego w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży. Uczniowie otrzymali komplet materiałów informacyjnych oraz odzież roboczą i ubezpieczenie. Tak przygotowani mogli rozpocząć swoje trwające 150 godzin staże i praktyki zawodowe, realizowane w oparciu o przygotowane dla nich szczegółowe, indywidualne programy.

W całym przedsięwzięciu chodzi o stworzenie możliwości zdobycia zawodowego doświadczenia oraz pogłębienie zdobytej wiedzy i umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy. Współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego staże i praktyki mają zatem przyczynić się do podniesienia poziomu dostosowania kompetencji zawodowych uczniów do wymogów pracodawców, a tym samym do zwiększenia ich szans na zatrudnienie.

Gdzie zdobywają doświadczenie stażyści i praktykanci z „Akademii”?

Kucharze i technicy żywienia trafili do hotelowych restauracji, domów weselnych, kuchni domu pomocy, w tym m.in. do Hotelu Bulwar w Toruniu, Hotelu Imperium w Chełmży, Dworu Fijewo w Golubiu-Dobrzyniu, Domu Pomocy Społecznej w Browinie.

Technicy hotelarze rozwijali umiejętności praktyczne w obiektach hotelarskich różnej klasy, takich jak na przykład toruńskie hotele: Bulwar, 1231, Gromada, w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży czy też w Hotelu Vabank w Golubiu-Dobrzyniu.

Największą grupę uczniów stanowili technicy mechanizacji rolnictwa oraz mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych. W dużej mierze szlifowali oni swoje kompetencje zawodowe w licznych gospodarstwach rolnych, ale także w polskim oddziale międzynarodowej grupy Maschio- Gaspardo specjalizującej się w produkcji maszyn rolniczych do uprawy i siewu oraz w firmie Amrol, zajmującej się sprzedażą i serwisem maszyn rolniczych.

Technicy pojazdów samochodowych trafili z kolei do salonów firmowych Skody, Audi, Toyoty oraz do firm oferujących usługi motoryzacyjne i prowadzących handel częściami zamiennymi, jak np. Mar-Mot w Kowalewie Pomorskim.

W projekcie swoje staże i praktyki odbywali również krawcy, technicy informatycy oraz monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

W ramach „Powiatowej Akademii Profesjonalistów” przygotowano wstępnie 90 miejsc dla młodzieży ze szkół zawodowych chcącej zwiększyć swoje praktyczne umiejętności zawodowe. Dzięki oszczędnościom projektowym liczbę miejsc udało się zwiększyć do 97. Duża część uczniów zakończyła już udział w projekcie i za otrzymane stypendium może korzystać z uroków wakacji. Co bardzo budujące, niektórym z nich zaproponowano zatrudnienie lub dalszą, wakacyjną pracę!

I taki też był cel „Akademii”!

Więcej informacji dotyczących projektu  "Powiatowa Akademia Profesjonalistów" znajduje się na stronie http://www.powiattorunski.pl/8268,powiatowa-akademia-profesjonalistow.html.

    [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.