Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • plakat kiermasz warsztaty
    [treść archiwalna]

Kiermasz świąteczny oraz warsztaty w Muzeum Etnograficznym

W niedzielę 11 grudnia do Muzeum Etnograficznego zjedzie z całej Polski ponad stu twórców, którzy zaprezentują tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki. Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Garncarze zaprezentują całą gamę wyrobów ceramicznych, od tradycyjnych glinianych a także kamionkowych garów, po bogato szkliwione, fantazyjne cacka. Podziwiać będzie można również wyroby z wikliny, kolorowe łowickie wycinanki, drewniane i szmaciane zabawki oraz oryginalną biżuterię. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, sękacze, pierniki, domowe wypieki i przetwory. Kiermasz może stać się świetną okazją do zakupu świątecznych podarków lub elementów, które staną się niebanalną ozdobą domu. Zapraszamy znawców i miłośników sztuki oraz rękodzieła ludowego, a także amatorów nieszablonowych i unikatowych przedmiotów. Kiermasz świąteczny to także doskonała okazja do zapoznania się z tradycyjnymi wyrobami sztuki ludowej z całej Polski. W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu).

11 grudnia 2016 r., niedziela, godz. 10.00-15.00

Bilety: 4 zł – norm., 2 zł – ulg., 10 zł – rodzinny (2+2)

Informacje szczegółowe:
Joanna Sójka-Tomczyk
Dział Edukacji

Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę
Warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i świątecznych upominków

Tradycja ustawiania w domach w okresie bożonarodzeniowym przystrojonego drzewka sięga na ziemiach polskich XIX wieku. Początkowo na gałęziach świerków, jodeł i sosen wieszano jabłka, orzechy i pierniki. Później zaczęły pojawiać się na choinkach również ręcznie wykonane ozdoby z papieru, bibuły, wydmuszek, słomy i wstążek. Czasem przygotowania zabawek choinkowych, zwanych cackami był okres Adwentu. W trakcie długich zimowych wieczorów cale rodziny zasiadały do stołów, aby wspólnie wycinać i kleić papierowe aniołki, ptaszki, pawie oczka, koszyczki. Na długie nitki nawlekano pociętą słomę, przygotowywano światy z opłatka i malowano łupiny orzechów. Przygotowane wcześniej zabawki zawieszano na choinkach w dzień Wigilii. Muzeum Etnograficzne, wpisując się w tą adwentową tradycję, zaprasza w sobotę 10 grudnia na rodzinne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych od twórczyń ludowych z Kurpiów. Czesława Kaczyńska, Marianna Pokora i Elżbieta Prusaczyk pokażą i nauczą, jak stworzyć misterne cacka ze słomy, kolorowej bibułki i krepy. Będzie też można wykonać drobne podarunki z kolorowego papieru, pszczelarskiej węzy, masy solnej i opłatka.

10 grudnia 2016 r., sobota, godzina 16.00-18.00

Sala widowiskowa

Koszt udziału: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł.

Odbiorca indywidualny, rodziny z dziećmi.

Informacje szczegółowe:
Dział Edukacji
Tel. 56 622 89 43


Tel. 56 622 89 43

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.