Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Biały? Czarny? Czerwony?
    Biały? Czarny? Czerwony?
    [treść archiwalna]

O symbolice kolorów w Muzeum Etnograficznym

 

W najbliższy czwartek, 1 września, o godz. 18.00 w toruńskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się wernisaż wystawy w ramach wojewódzkiego programu Europejskich Dni Dziedzictwa.  

 

Ekspozycja pod nazwą Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczące związków barw: białej, czarnej i czerwonej z określonymi zjawiskami kulturowymi. Kolor, częsty „bohater” wystaw z dziedziny sztuk pięknych, tym razem potraktowany będzie jako klucz do wyboru artefaktów, pojęć i idei skojarzonych z trzema kolorami, które od czasów najdawniejszych i w powszechnym odbiorze wiążą się ze sferami najbliższymi człowiekowi: z życiem i śmiercią, miłością, z sacrum i profanum. Autorki wystawy nie ograniczą się wyłącznie do pokazania tych związków, ale wyjaśnią ich źródła. Wytłumaczą m.in. dlaczego i od kiedy czerwień jest kolorem rewolucji, biel symbolem życia ziemskiego, a czerń grzechu. Temat potraktowany będzie w sposób bardzo szeroki, nie zabraknie odniesień do kultury antycznej, symboliki chrześcijańskiej, przykładów zaczerpniętych z kultur wielu krajów i epok. Wystawie, która potrwa do kwietnia 2017 towarzyszy publikacja książkowa.

Autorki wystawy: Hanna Łopatyńska, Agnieszka Kostrzewa, Magdalena Mówka-Ziółkowska; oprawa plastyczna Wojciech Kiwi Jaruszewski, współpraca Barbara Górka.

Sponsor wystawy: Wyposażenie sklepów - montip.com.pl

 

 

Wernisaż wystawy

1.09., czwartek, godz. 18.00

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znaierowskiej-Prüfferowej

Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 19

Wstęp wolny

 

 

Oprac. Hanna Łopatyńska

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.