Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

W sobotę 19 marca 2016 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego  im. M. Sydowa przy współudziale Muzeum Etnograficznego oraz Urzędu Miasta Torunia zaprasza mieszkańców Torunia i okolic, szczególnie dzieci i młodzież do udziału w tradycyjnym „Rajdzie Topienia Marzanny”, który w tym roku jest organizowany po raz 45.

Impreza będzie odbywała się  na 3 trasach pieszych ( z. osiedla Rubinkowo, z pętli MZK przy Motoarenie oraz spod szpitala na Bielanach), a także 1 rowerowej o długości 25 km. O godz. 12.00 po pokonaniu wszystkich tras, uczestnicy przybędą do amfiteatru Muzeum Etnograficznego, w którym rozpocznie się druga część imprezy. Jury będzie oceniało oryginalność wykonanych kukieł Marzanny, gaików oraz programy artystyczne, przygotowane przez najmłodszych turystów, związane tematycznie z Rajdem. Celem imprezy jest kontynuacja ludowych tradycji związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Symbolem żegnanej, niechcianej i przepędzanej zimy jest właśnie Marzanna, której kukła powinna być wykonana ze słomy, ubrana w łachmany i gałgany. Ogólnie jej wizerunek powinien być brzydki i odrażający. Jej przeciwieństwem będzie symbol wiosny – zielony gaik, który powinien być ładnie udekorowany i przystrojony kolorowymi wstążkami i kokardami. W trakcie imprezy uczestnicy będą mogli skorzystać z gościnności gospodarzy Muzeum Etnograficznego i z  przewodnikiem obejrzeć wybrane obiekty skansenu.

Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy znaczek, odcisk okolicznościowej pieczęci a także coś dla ciała czyli drożdżówkę. Podsumowanie całej imprezy, ogłoszenie zwycięzców w konkursach oraz wręczenie nagród zostaną przeprowadzone około godz. 1330. Komandorami imprezy są przodownicy turystyki pieszej  Izabela Miłoszewska i Barbara Pieczatowska. Udział w imprezie jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK , przy ul. Piekary 41, tel. 56/622-29-21

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.