Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18 maja 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę urodzin papieża Polaka, św. Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Z tej okazji przedstawiciele władz powiatu - Starosta Toruński Marek Olszewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski - złożyli kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego w Toruniu.

W całym województwie odbywają się liczne wydarzenia związane z jubileuszem. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią wiele z nich dostępnych jest online. Pełny program wydarzeń można znaleźć na stronach Urzędu Marszałkowskiego.

 • 2020-05-18 100 rocznica urodzin Jana Pawła II - złożenie...
 • 2020-05-18 100 rocznica urodzin Jana Pawła II - złożenie...
 • 2020-05-18 100 rocznica urodzin Jana Pawła II - złożenie...
 • 2020-05-18 100 rocznica urodzin Jana Pawła II - złożenie...

Lada moment, bo 7 czerwca przypada kolejna rocznica odwiedzin Jana Pawła II w naszym województwie. Wielu mieszkańców powiatu pamięta ten szczególny czas, wielu uczestniczyło w spotkaniach we Włocławku, Toruniu lub Bydgoszczy. Niewielu jednak wie, że meble z których korzystali Ojciec Święty i pozostali dostojnicy podczas mszy na toruńskim lotnisku, powstały w Chełmży! Całość zaprojektował inż. Andrzej Ryczek z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu.

Piękna sceneria ołtarza papieskiego, nawiązywała formą do strzelistych sklepień gotyckich świątyń Torunia. Główny element wystroju stanowiła replika XIV-wiecznego Drzewa Życia z toruńskiego kościoła św. Jakuba. Przez trzy miesiące pracowały nad nią trzy pracownie artystyczne: Piotra Wiśniewskiego (figura Chrystusa), Mariana Zięby (drzewo życia) oraz Joanny Pawłowskiej (polichromia). Drewniane meble zaś wykonał chełmżyński zakład ZDZ „Styl-Meble”. Tron papieski, stół do celebry, ambonki i klęczniki z litego drewna brzozowego pomalowano na jasny orzech. Obróbka wstępna odbywała się maszynowo, ale wykańczało je ręcznie dłutem trzech doświadczonych pracowników. Głównym motywem niemal dwumetrowego tronu były charakterystyczne dla gotyku strzeliste łuki. Oparcie w górnej części zdobił misternie wyrzeźbiony w drewnie herb papieski. Chełmżyński zakład umeblował także pokoje gościnne w toruńskim domu biskupim, gdzie Jan Paweł II wypoczywał po przyjeździe z lotniska. „Styl-Meble” wyposażył w sprzęty również kąciki okolicznościowe do prowadzenia rozmów – w każdym stanęły przygotowane specjalnie na tę okoliczność sofki, fotele, ławy i stoliczki.

 • 010 DANIEL PACH -PACHPHOTO_wizyta Jana Pawła II w Toruniu...
 • 014 DANIEL PACH -PACHPHOTOwizyta Jana Pawła II w Toruniu...
 • 025 DANIEL PACH -PACHPHOTOwizyta Jana Pawła II w Toruniu...
 • 023 DANIEL PACH-PACHPHOTO
 • 017 DANIEL PACH-PACHPHOTOwizyta Jana Pawła II w Toruniu...
 • 021 DANIEL PACH -PACHPHOTOwizyta Jana Pawła II w Toruniu...

Kolejnym powiatowym akcentem papieskiej pielgrzymki do naszego regionu było wyniesienie na ołtarze chełmżanina, ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Ks. Frelichowski szczególnie oddał się pracy pośród dzieci i młodzieży szkolnej. Był także kapelanem harcerzy. W pierwszych dniach wojny został aresztowany, spędził przeszło pięć lat w więzieniach i obozach, gdzie opiekował się współwięźniami. Zmarł 23 lutego 1945 roku w obozie w Dachau w wyniku zarażenia się tyfusem plamistym od chorych, pośród których przebywał i którym jako kapłan posługiwał w ostatnich godzinach ich życia. Postulatorem jego procesu beatyfikacyjnego był także urodzony w Chełmży ks. Sławomir Oder. 7 czerwca 1999 roku w Toruniu papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych. Współwięzień ks. Frelichowskiego w Dachau Stanisław Bieńka wręczył wówczas Ojcu Świętemu relikwie Błogosławionego. W uroczystości uczestniczyła także siostra ks. Wicka, Marcjanna Jaczkowska.

Od tej pamiętnej pielgrzymki i spotkania z papieżem Janem Pawłem II mija już 21 lat, ale ślady Ojca Świętego w powiecie są nadal żywe. Przeszło 50 miejscowości i gmin w naszym województwie podjęło decyzję o nadaniu papieżowi honorowego obywatelstwa. Wśród nich gminy: Lubicz (30 grudnia 1999), Łubianka (17 grudnia 1999), Wielka Nieszawka (21 grudnia 1999) i Zławieś Wielka (14 grudnia 1999). Podejmowanie decyzji o honorowym obywatelstwie motywowano przede wszystkim uznaniem wielkości dokonań papieża oraz akceptacją wartości, które głosił oraz którymi żył. Papież Jan Paweł II był w całej Polsce bardzo często obierany na patrona szkół. Jego imię noszą placówki w Brąchnowie, Grębocinie, Pluskowęsach, Chełmży, Małej Nieszawce i Obrowie. Imię naszego papieża noszą również aleja w Łubiance i osiedle w Chełmży.

Tradycją stało się także sadzenie papieskich dębów. Drzewka wyhodowane z pobłogosławionych przez papieża w Rzymie 500 żołędzi zebranych jesienią 2003 roku z dębu Chrobry uroczyście sadzono w całym kraju. Jeden z takich potomków najstarszego dębu w Polsce, którego wiek szacuje się na 740 lat, rośnie w Dobrzejewicach. Posadzono go 2 kwietnia 2006 r. przy tamtejszym kościele parafialnym.

Od 2008 roku dzień pamiętnej papieskiej wizyty w naszym regionie jest świętem województwa. 26 stycznia 2017 r. święty Jan Paweł II został ustanowiony Patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Źródła:

Waldemar Rozynkowski, Pobyty papieża Jana Pawła II oraz ślady pamięci o papieżu w granicach województwa kujawsko-pomorskiego,

Dariusz Czołgowski, Chełmżyński Tron, GW Toruń nr 82, wydanie z dnia 08/04/1999, str. 1

https://diecezja-torun.pl

http://wsdtorun.pl

 • 2009-06-30 Dobrzejewice dąb papieski_

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.