Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Laptopy dla szkół, maseczki dla DPS-ów, wsparcie dla szpitala

Kolejny tydzień zmagamy się z epidemią, która zmieniła nasze codzienne życie. Obfituje w sytuacje tragiczne, przynosi ciężar odosobnienia i choroby dla wielu, ale wyzwala także dobre emocje – chęć pomocy i solidarności w potrzebie.

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu nie pogarsza się w sposób znaczący. – Od nas, od naszego zdyscyplinowania w przestrzeganiu zaleceń i ograniczeń zależy, jak długo ta epidemia będzie trwała – podkreślił Starosta. Warto przypomnieć o obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, obowiązującym od 16 kwietnia. Nadal w mocy pozostają ograniczenia dotyczące zgromadzeń, zakupów czy funkcjonowania zakładów usługowych. Wszystkie aktualne regulacje dostępne są na rządowej stronie www.gov.pl/web/koronawirus.

– Dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom, które wspierają potrzebujących. Które swoim działaniem, pomocą materialną, ale też i dobrym słowem wspierają tych, którzy tej pomocy potrzebują – powiedział w czasie cotygodniowej konferencji prasowej on-line Starosta Toruński Marek Olszewski.

Toruńskie Starostwo
Administracja powiatowa, pomimo fizycznej izolacji, pracuje normalnie. Budżet powiatu jest realizowany zgodnie z planem, choć oszczędnie. Wydawane są decyzje administracyjne, pozwolenia na budowę, decyzje środowiskowe. Załatwiane są wszystkie sprawy, które trafiają do urzędu przez biuro podawcze, pocztą, elektronicznie czy telefonicznie. Cała korespondencja i wszystkie dokumenty są poddawane trzydniowej kwarantannie. O tym, jak załatwić sprawę w Starostwie bez osobistej wizyty w naszym urzędzie piszemy szczegółowo tutaj.

Szpital Powiatowy w Chełmży
Nasz szpital w Chełmży działa bez zakłóceń. Samorząd powiatowy przeznaczył do tej pory 100 tys. zł na zakup środków ochrony bezpośredniej dla personelu placówki.

Oświata
Za 70 tys. złotych z programu „Polska Cyfrowa” powiat toruński zakupił laptopy wraz z oprogramowaniem dla prowadzonych przez nas szkół. Sprzęt pomoże uczniom i nauczycielom uczestniczyć tym trudnym czasie w zdalnym nauczaniu.

1 kwietnia 2020 r. wystartował nabór wniosków o dofinansowanie zakupu komputerów w ramach programu „Zdalna Szkoła”, realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Organizator przekazał 186 milionów złotych na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów. Gminy i powiaty mogły wnioskować o zakup laptopów i tabletów dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację nauki zdalnej. Wysokość dofinansowania zależy od liczby uczniów na terenie podległym danemu samorządowi. W zależności od kategorii w jakiej znalazła się gmina czy powiat, można otrzymać na ten cel od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Co bardzo ważne – nie jest wymagany wkład własny.

Powiat toruński przystąpił do programu „Polska Cyfrowa”, wnioskując o maksymalną możliwą kwotę dotacji w wysokości 70 tys. zł. Zakupiliśmy dzięki temu 22 laptopy, 1 tablet i oprogramowanie Microsoft Office 2019 dla każdego komputera, aby usprawnić system kształcenia na odległość.

W czwartek 16 kwietnia sprzęt został przekazany szkołom: 
do ZS CKU w Gronowie – 7 laptopów
do ZSP w Chełmży – 6 laptopów
do ZS im. Unii Europejskiej – 9 laptopów i 1 tablet.
Zdjęcia w galerii poniżej.

Opieka społeczna
Wielką troską otaczamy w tej wyjątkowej sytuacji domy pomocy społecznej – zaznacza Starosta Marek Olszewski. – Prowadzimy 4 domy z prawie 360 podopiecznymi. 
Rozpoczęliśmy już badania na obecność koronawirusa u pracowników DPS-ów. 
Jako pierwszy został przebadany personel Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce, gdzie pracownicy podzielili się na dwie zmiany i zdecydowali się na zapobiegawczą czternastodniową kwarantannę wraz z podopiecznymi. Po dwóch tygodniach pierwsza zmiana opuści DPS i zostanie zastąpiona przez kolejnych, już przebadanych pracowników. To istotnie zwiększa bezpieczeństwo, choć wymaga od personelu bardzo trudnych decyzji i wielkiego poświęcenia. To decyzja o pozostawienia rodziny, wszystko w imię dobra naszych pensjonariuszy. – podkreśla Starosta.

Powiatowy Urząd Pracy
Od początku kwietnia 198 osób zarejestrowało się jako bezrobotne. Ofert pracy niestety ubywa.
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego jako jeden z pierwszych w województwie rozpoczął nabór wniosków o udzielenie pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców: mikropożyczek oraz dofinansowania części kosztów wynagrodzenia pracowników. Taką pomoc mogą także otrzymać organizacje pozarządowe i instytucje pożytku publicznego.
Wystąpiliśmy z wnioskiem o zwiększenie środków dostępnych w ramach Tarczy Antykryzysowej o kolejne 2 mln zł – dodaje Starosta.

Galeria zdjęć

  • Załoga DPS w Wielkiej Nieszawce na dobrowolnej...
  • Sprzęt ochrony osobistej przekazany przez Starostwo
  • Komputery zakupione w programie "Zdalna szkoły"
  • Przekazanie komputerów do szkół
  • Biuro podawcze w budynku Starostwa Powiatowego w Toruniu

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.