Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Koronawirus - nowe ograniczenia!

W kraju, w Europie, na świecie trwa epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tu codziennie podajemy bieżące informacje o tym co robimy w tej sprawie i jak uchronić się przed zakażeniem.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Może utrzymywać się przez wiele dni na powierzchni przedmiotów czy wyposażenia. Aby ustrzec się przed zakażeniem należy często i dokładnie myć ręce mydłem, stosować płyny do dezynfekcji często dotykanych powierzchni i - co najważniejsze - ograniczyć kontakty z innymi osobami do minimum.

2020 04 01 

Uwaga! 31 marca wprowadzono nowe, zaostrzone regulacje, których powinniśmy przestrzegać. Obejmują one m. in. kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się, ograniczenia w liczbie klientów w sklepach i na targowiskach, zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, ograniczenie rehabilitacji, automatyczną kwarantannę dla bliskich osób w kwarantannie, zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego, zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich oraz dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Wszystkie aktualnie obowiązujące zasady zebrano na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchomili wideoinfolinię dla osób głuchych potrzebujących informacji w związku z epidemią Covid-19. Narzędzie działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, by osoby głuche, na równi z pozostałymi obywatelami, miały stały dostęp do wsparcia i pomocy.

 • zostań w domu
 • godziny dla seniorów
 • infolinia dla osób głuchych
 • pracodawcy
 • ograniczenia w liczbieklientów
 • ograniczenia w przemieszczaniu się_nie dotyczą
 • ograniczenia w przemieszczaniu się

2020 03 30

Zakupy pod kontrolą
Zakupy są często jedynym powodem, by wyjść z domu. Tymczasem, duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Jak się zachować, by przestrzegać higieny i zadbać o komfort innych osób? Co powinniśmy wiedzieć i jakich zasad przestrzegać? Te informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Warto zajrzeć, zanim wyjdziemy na zakupy!

Na stronach rządowych można znaleźć także tymczasowe zalecenia dla pracodawców w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Prowadzenie działalności gospodarczej w gąszczu ograniczeń i zakazów nie jest łatwe, a często jest wręcz niemożliwe. Te firmy, które nadal mogą funkcjonować, mszą wdrożyć specjalne procedury, by chronić pracowników i klientów.

 • pracodawcy zalecenia tymczasowe
 • zakupy

2020 03 27

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.  Jednak już kilka dni bez ruchu, może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny "Aktywny senior w domu." Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia. W piątek 27.03 - zapowiedź programu, a począwszy od soboty 28.03, każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

 • fizjoterapia

2020 03 20

Wszystkie osoby objęte kwarantanną dostają SMSa o konieczności ściągnięcia i zainstalowania aplikacji KWARANTANNA DOMOWA. Więcej informacji o tym co czego służy i jak działa tutaj.

2020 03 18

Co robić w przypadku podejrzenia, że jesteśmy zakażeni? Informacji telefonicznie i na swoich stronach, telefonicznie, mailowo, a także na czacie udziela NFZ.

 • kwarantanna
 • ulotka z QR_stan epidemii_jpg

2020 03 16

Najważniejsze komunikaty dla rodziców, dla seniorów, dla przedsiębiorców, dla uczniów i studentów oraz dla podróżujących zamieszcza i aktualizuje na bieżąco rządowy serwis Koronawirus: informacje i zalecenia. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj. Strona cały czas jest uzupełniana i są na niej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, np. osób powracających do Polski z zagranicy. Dzięki temu będą można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań bez konieczności dzwonienia do jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku pytań lokalnych polecamy kierowanie pytań na adres e-mail: faq@bydgoszcz.uw.gov.pl.

2020 03 12

Od 12 marca 2020 r. do odwołania zawieszono organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych w takich instytucjach jak teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury na terenie województwa.

Od 12 marca br. zamknięte są żłobki, przedszkola, szkoły i placówki oświatowe. W poniedziałek 16 marca ruszyła Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Transmisje codziennie on-line na: www.kujawsko-pomorskie.pledupolis.plYouTube: Kujawsko-Pomorska e-SzkołaFacebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

Starostwo Powiatowe w Toruniu w trosce o zdrowie pracowników i klientów urzędu załatwia najpilniejsze sprawy mieszkańców drogą elektroniczną i telefonicznie. Szczegółowe informacje o tym jak funkcjonują teraz poszczególne wydziały znajdą Państwo tutaj. Władze powiatu na bieżąco monitorują sytuację, uczestniczą w pracach Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Torunia i Powiatu Toruńskiego i dostosowują sposób działania urzędu do zmieniających się okoliczności.

 • Koronawirus - jak skutecznie myć ręce
 • Koronawirus - informacje dla seniorów
 • Koronawirus - zalecenia

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.