Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Przy okienku bez kolejki

9 lipca w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Toruniu wystartował biletomat oraz system elektronicznej rezerwacji terminu wizyty w urzędzie.

Janusz Kononiuk, członek Zarządu Powiatu, a jednocześnie promotor wprowadzenia usprawnień w obsłudze klientów Wydziału mówi: – Zależało nam tym, żeby zlikwidować kolejki. Udało się wygospodarować na to dodatkowe środki, które nie były zaplanowane w budżecie. Pojechaliśmy do Włocławka, żeby sprawdzić jak system działa w praktyce. Teraz także u nas rejestracja auta, czy zgłoszenie jego sprzedaży to formalności, które można załatwić niemal od ręki.

System automatycznie przydziela klientów do okienek, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy urzędników – są w stanie obsłużyć średnio ok. 250 osób dziennie. Obecnie średni czas oczekiwania na podejście do okienka nie przekracza pół godziny. W dni, kiedy zdarzy się duża kumulacja klientów oczekiwanie może się przedłużyć maksymalnie do 1 godziny. Warto wiedzieć, że największe obciążenie (a przez to także dłuższy czas oczekiwania) notujemy zazwyczaj w okolicach godziny 11:00–12:00. Do tej pory jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś kto pobrał bilet nie został przyjęty tego samego dnia.

Ci, którzy nie chcą czekać, mogą wcześniej zarezerwować datę i godzinę wizyty przez Internet. Jak to zrobić? Na stronie www.powiattorunski.pl kliknąć zieloną kostkę „REZERWACJE INTERNETOWE” i założyć konto podając imię, nazwisko oraz adres email, który będzie wykorzystany do weryfikacji konta oraz potwierdzenia rezerwacji wizyty. Następnie należy wybrać usługę oraz dogodną datę i godzinę. W kalendarzu widać jeśli jest jakiś dzień wyłączony z rejestracji lub terminy są już zajęte. System zarezerwuje wybrany termin i prześle kod (numer) rezerwacji w postaci 6 cyfr i znaku graficznego na wskazany adres e-mail. Numer ten będzie potrzebny podczas wizyty w urzędzie. Warto przybyć do Wydziału Komunikacji 15 minut przed planowaną godziną wizyty. W poczekalni stoi biletomat, gdzie trzeba wpisać otrzymany numer identyfikacyjny na monitorze dotykowym i pobrać bilet. Ekran na ścianie wskaże okienko, w którym zostaniemy przyjęci i obsłużeni. Wyświetlacz nad każdym okienkiem pokazuje numer identyfikacyjny kolejnego klienta.

Wraz z wprowadzeniem usprawnień skończyły się czasy wielogodzinnego stania w kolejce w Wydziale Komunikacji. Przed wizytą warto także sprawdzić jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą, żeby skutecznie załatwić sprawę. Tu także pomocna jest strona www.powiattorunski.pl, gdzie należy kliknąć żółtą ikonę „ZAŁATW SPRAWĘ”, a następnie z dostępnej listy wybrać Wydział Komunikacji i Transportu i rodzaj sprawy, z którą chcemy przyjść do urzędu. Każda z nich jest szczegółowo opisana i zawiera listę wymaganych do jej załatwienia dokumentów.

drukuj (Przy okienku bez kolejki)

  • Rezerwacja
  • Kolejkomat
  • Obsługa
  • Biletomat
  • Ekran
  • Wydział komunikacji

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.