Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Starostwo Powiatowe w Toruniu wzbogaciło się o sprzęt ratujący życie

Mowa o defibrylatorze AED (z języka angielskiego automated external defibrillator) czyli o Automatycznym Elektrycznym Defibrylatorze. Jest to nieduże urządzenie, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe. Jednocześnie, ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale jako wyposażenie służb ratowniczych (GOPR, WOPR) czy też straży miejskiej i policji. Jego ideą jest więc łatwy i publiczny dostęp i prostota w obsłudze, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie.
Kilkunastu pracowników starostwa zostało przy tej okazji przeszkolonych z zakresu obsługi AED i przypomnienia zasad resuscytacji. Jak przebiega resuscytacja przy użyciu AED przedstawiamy poniżej:
1.    Sprawdzić reakcję poszkodowanego.
2.    Poprosić osobę stojącą obok o pomoc.
3.    Udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić przez 10 sekund obecność oddechu lub ruchów oddechowych klatki piersiowej.
4.    Poprosić inną osobę o powiadomienie pogotowia ratunkowego (w Polsce 112 lub 999) oraz o przyniesienie AED. W przypadku braku możliwości poproszenia innej osoby należy zadzwonić samemu. Od poszkodowanego można się oddalić tylko w razie absolutnej konieczności.
5.    Rozpocząć resuscytację w trybie 30:2 (30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 5-6 cm i z częstotliwością 100-120 razy na minutę, następnie 2 wdechy ratownicze, w przypadku braku możliwości wykonania wdechów ratowniczych wystarczający jest ucisk klatki piersiowej).
6.    Otworzyć opakowanie z defibrylatorem, a następnie włączyć defibrylator dużym, wyraźnie oznaczonym przyciskiem.
7.    Wyjąć elektrody zwykle zaplombowane w pojemniku baterii i jeżeli jest to wymagane w danym modelu, podłączyć do urządzenia.
8.    Rozpiąć lub rozciąć umieszczonymi w opakowaniu nożyczkami ubranie poszkodowanego.
9.    Przykleić samoprzylepne elektrody, zgodnie z umieszczoną na nich instrukcją na przedniej powierzchni klatki piersiowej.
10.    Zostanie dokonana analiza rytmu serca pacjenta przez AED, podczas której zostanie wydana komenda głosowa, aby nie dotykać poszkodowanego.
11.    W przypadku konieczności zastosowania defibrylacji przez AED, zostanie podana informacja i rozpocznie się trwające kilka sekund ładowanie kondensatorów.
12.    Po zakończeniu ładowania zostanie wydana komenda głosowa, aby odsunąć się od poszkodowanego, następnie aby wykonać defibrylację poprzez naciśniecie wyraźnie oznaczonego przycisku.
13.    W przypadku braku konieczności zastosowania defibrylacji przez AED, zostanie podana informacja o braku konieczności defibrylacji i może zostać podana informacja o konieczności podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
14.    Po dwóch minutach zostanie dokonana kolejna analiza rytmu serca poszkodowanego przez AED, podczas, której zostanie wydana komenda głosowa, aby nie dotykać poszkodowanego.
15.    Analiza rytmu serca poszkodowanego będzie powtarzana, a defibrylacja ponawiana w razie potrzeby, aż do przywrócenia normalnego rytmu pracy serca.

W starostwie urządzenie znajduje się na parterze o ogólnodostępnym punkcie informacji przy głównym wejściu do budynku.

Źródło informacji o AED i przebiegu resuscytacji ze stron https://hsmedical.pl i https://pl.wikipedia.org.

drukuj (Starostwo Powiatowe w Toruniu wzbogaciło się o sprzęt ratujący życie)

  • 2019 10 22 Szkolenie pracowników starostwa z defibrylatora...
  • 2019 10 22 Szkolenie pracowników starostwa z defibrylatora...
  • 2019 10 22 Szkolenie pracowników starostwa z defibrylatora...
  • 2019 10 22 Szkolenie pracowników starostwa z defibrylatora...
  • 2019 10 22 Szkolenie pracowników starostwa z defibrylatora...
  • 2019 10 22 Szkolenie pracowników starostwa z defibrylatora...
  • Defibrylator w Starostwie (1)
  • Defibrylator w Starostwie (2)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.