Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże
    logo pttk duże
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę 30 grudnia 2017 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza stałych uczestników wycieczek z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK„ do udziału w ostatniej  w tym roku wycieczce. Spotkanie turystów wyznaczone zostało o godz. 8.50 przy ul. Olimpijskiej (pętka tramwajowa). Następnie uczestnicy wyprawy pokonają 5km trasy  nordic walking z zakończeniem w leśniczówce na Bielawach. Tam nastąpi wielkie podsumowanie całego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK” za 2017 rok. Dla najaktywniejszych turystów przewidziano wyróżnienia. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Bielawy. Na tym terenie w okresie XVII wieku znajdowały się pastwiska miasta Torunia. Około połowy XVIII wieku został założony miejski folwark, który w 1792 roku dzierżawiony był przez Carla Untermanna. Nieco później od 1866 roku majątek kupił Carl Seligmann. W 1872 roku majątek Bielawy nabył Stanisław Hebanowski za 64.000 talarów i posiadał go do 1879 roku. Na przełomie wieków właścicielem  był Christian Sand, posiadający również karczmę, z której czerpał dochody. Ostatnią właścicielką majątku od 1921 roku była księżna Maria Sułkowska. W 1922 roku na Bielawach były 2 majątki ziemskie o powierzchni: 374 ha ( w tym: 274 ha roli, 20 ha łąk, 34 ha pastwisk, 16 ha lasów oraz 30 ha nieużytków), z rocznym dochodem 1752 złotych księżnej Marii Sułkowskiej oraz  252 ha ( w tym: 164 ha lasów oraz 88 ha nieużytków), z rocznym dochodem 213 złotych, należącym wraz z cegielnią do Pawła Funke. Istniejący dwór zbudowano w 2 połowie XIX wieku, później przebudowany. Dwór zachował  ceglany schodkowy szczyt w elewacji wejściowej. Park powstał w końcu XVIII wieku i zajmuje około 4,5 ha powierzchnię.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.