Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

17 czerwca 2017 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczej z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 6.45 przy dworcu autobusowym na ul. Dąbrowskiego. O godz. 7.00 nastąpi wyjazd autobusem do miejscowości Ciechocin. Trasa wędrówki będzie wiodła z Ciechocina, przez osadę Karbówko, jezioro Okonin, Gajewo, jezioro Oszczywilk, do Kowalewa Pomorskiego. Cała trasa będzie miała około 20 km długości, a wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej – Rajmund Czechowski.

Gajewo – wieś w gminie Golub-Dobrzyń,  położona  w odległości ok. 7 km. na pn.– zach.  od  Golubia-Dobrzynia. Po raz pierwszy wzmiankowana  w 1311 roku jako Gayn. Ciekawostki krajoznawcze: dwór z cechami  neogotyckimi  z 2 połowy XIX wieku, wokół dworu roztacza się park dworski z końca XVIII wieku, przekomponowany w XIX wieku na  krajobrazowy. W parku występuje 20 gatunków drzew, wśród których jest jodła kaukaska. Ponadto w parku rośnie dąb szypułkowy o obwodzie 360 cm i wysokości 26 m –  uznany jako pomnik przyrody. Przy  drodze  vis-a-vis  dworu  znajduje się dawny czworak z XIX wieku. W odległości około 2 km na pn.–zach. od Gajewa, znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne. W literaturze jest ono określane jako grodzisko w Napolu. Grodzisko jest usytuowane nad jeziorem  Oszczywilk. Jego charakterystyczne kształty są rozpoznawalne nawet z szosy Kowalewo Pomorskie–Golub-Dobrzyń. Jest to grodzisko  jednoczłonowe na planie eliptycznym  z  wyraźnie zaakcentowanym wałem. Grodzisko było czynne  od  2 połowy X wieku do późnego średniowiecza tj. do XIV wieku. Przez Gajewo  prowadzi znakowany  szlak  turystyczny  pieszy  z Jabłonowa Pomorskiego, przez Wąbrzeźno, Kowalewo Pomorskie, do Ciechocina. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym i posiada łączną długość 71 km.

 

 

                                                                                                       Henryk Miłoszewski

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.