Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Plakat Festiwalu Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu...
  [treść archiwalna]

"Festiwal Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego"

Tydzień Bibliotek – Biblioteka. Oczywiście!

Tydzień Bibliotek z tegorocznym hasałem „Biblioteka. Oczywiście!” Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju -  imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i trwają do 15 maja.

Hasło odpowiada także na pytanie: „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?”. Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać  z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze”.

Jak widać jest wiele powodów, dla których warto chodzić do biblioteki. Można tam bezpłatnie wypożyczać książki a także czytać je na miejscu. Ponadto w bibliotece można miło spędzić czas, poznać nowych ludzi, realizować swoje zainteresowania. Biblioteka może zmienić twoje życie.

 „Festiwal Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego”.

Miejscem integracji lokalnej społeczności, nauki i kultury są Biblioteki Publiczne Powiatu Toruńskiego, które mogą pochwalić się atrakcyjną ofertą, a także licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Biblioteki są wizytówką regionu, ważnymi także dla władz gmin. Aby stworzyć okazje do promocji różnorodnych działań naszych bibliotek oraz podkreślić Tydzień Bibliotek 2017 z hasłem „Biblioteka Oczywiście” powstał pomysł zorganizowania akcji czytelniczej „Festiwal Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego”. Imprezie patronują: Starosta Powiatu Toruńskiego, Burmistrz Miasta Chełmża, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło
w Chełmży.

Festiwal ten ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek. Chcemy, by biblioteka postrzegana była przez ludzi, jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, która aktywizuje społeczność lokalną. Pragniemy także zachęcić do odwiedzania bibliotek, do wypożyczania książek, do czytania i „wprowadzenia na stałe” mody na czytelnictwo tak, aby czytanie kojarzyło się z ciekawym stylem życia, a nie obowiązkową nudną lekturą.

Organizatorami akcji czytelniczej jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży wspólnie z Gminnymi Bibliotekami Publicznymi z: Łysomic, Łubianki, Lubicza, Obrowa, Czernikowa, Złejwsi Wielkiej, Małej Nieszawki oraz z Gminy Chełmża.

Plenerowa akcja czytelnicza „Festiwal Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego” odbędzie się na Chełmżyńskim Rynku 13 maja 2017 r. od 15:00 do 19:00.

Imprezę poprowadzi Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Warszawie, który przeprowadzi także zabawy kreatywne dla publiczności. Do atrakcji przewidzianych podczas festiwalu należeć będą:

 • spotkanie z autorką książki „Jak w życiu” - Barbarą Bursztynowicz, znaną z popularnego serialu „Klan”;
 • występ amatorskiego kabaretu z Chełmży „Teraz My”, który na wesoło opowie o książce i bibliotece;
 • podsumowanie dwóch powiatowych konkursów plastycznych, popularyzujących książkę, czytelnictwo i biblioteki publiczne. Adresatami konkursu na PLAKAT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ I BIBLIOTEKĘ byli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu toruńskiego. Drugi konkurs, na ilustrację skojarzeń z wyrażeniem "MOJA BIBLIOTEKA", skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Prace konkursowe będą wyeksponowane na Rynku;
 • stoiska, na których promowane będą książki autorów i wydawnictw z naszego regionu;
 • FOTOBUDKA - błyskawiczna fotografia z książką.

Na zakończenie imprezy odbędzie się koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży.

Zapraszamy mieszkańców powiatu toruńskiego na festiwal.

  [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

 • Biblioteka w Chełmży
 • Bibliotekarze w Muzeum Powstania Warszawskiego
 • Lekcja dla najmłodszych w Izbie Muzealnej Biblioteki
 • Narodowe czytanie
 • Nocka w bibliotece
 • Powiatowy konkurs ortograficzny o pióro Starosty
 • Promocja książki sybiraka Leszka Masłowskiego Zraniona...
 • Usypianki Kubusia czyta Burmistrz Miasta Chełmży
  [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.