Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Logo PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

W sobotę 22 kwietnia 2017 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego  im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza  mieszkańców Torunia i okolic do udziału w wycieczce z cyklu „Poznajemy pałace i dwory ziemi chełmińskiej”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało o godz. 8.45 przy Alei Solidarności (przystanek autobusowy nr 21), skąd o 8.54 nastąpi wyjazd  do Gronowa. Turyści pokonają trasę pieszą przebiegającą z Gronowa, przez Gronówko, Lipniczki, Koniczynkę, Papowo Toruńskie i Katarzynkę, do Torunia – o długości około 16 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Roman Kowalski  i Marek Ruciński.

Gronowo – Na kartach historii pojawia się w 1414 r. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Mikołaja z l połowy XIV wieku, gotycki; pałac secesyjny zbudowany w 1918 r. przez rodzinę Wolffów z podjazdem; w otoczeniu pałacu park krajobrazowy z przełomu XIX/XX wieku z 23 gatunkami drzew (m.in. magnolie, klon srebrzysty); w lesie w kierunku Kamionek usytuowane jest mauzoleum grobowe rodziny Wolffów z początku XX wieku;  grodzisko średniowieczne oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku.

Również w sobotę Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało o godz. 6.45 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 7.00 nastąpi wyjazd autobusem do Ciechocinka.

Przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski poprowadzi turystów trasą: Ciechocinek – Raciążek – Kuczek – Łazieniec – Aleksandrów Kujawski – ok. 15km.

Ciechocinek – prawa miejskie uzyskał w 1916 roku. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z lat 1873 - 84, neogotycki; Park Tężniowy założony w 1908 roku z trzema tężniami z lat 1824 – 1859 według projektu Jakuba Graffa o łącznej długości 1741 metrów - zabytek techniki; zespół uzdrowiskowy (pensjonaty, łazienki, pijalnia wód i parki i warzelnia soli); w centrum miasta źródło solanki, którego odwiert na głębokości 409 metrów wykonano w 1911 roku – tzw. Grzybek; cerkiew prawosławna p.w. Michała Archanioła, drewniana z 1894 roku a także w pobliżu III tężni – zanikające stanowiska roślin słonolubnych-haliofitów, na terenie dawnego rezerwatu przyrody „Ciechocinek”, utworzonego w 1954 roku na fragmencie łąki.

W dniu 22 kwietnia 2017 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” w Toruniu oraz Urząd Gminy i Szkoła Podstawowa w Czernikowie zapraszają do udziału w kolejnej rowerowej wyprawie za miasto. Będzie to organizowany już po raz XVII Rajd Rowerowy po gminie Czernikowo. Zbiórka chętnych o godz. 8.30 na parkingu marketu OBI w Toruniu przy Szosie Lubickiej, skąd cykliści pojadą do Czernikowa, gdzie dołączą się mieszkańcy z terenu gminy Czernikowo. Następnie przejadą turystycznymi szlakami rowerowymi, przez miejscowości: Osówkę, Niedźwiedź i Jackowo do Czernikowa. W Czernikowie turyści otrzymają ciepły posiłek, po którym wezmą udział w bloku konkursów rekreacyjnych. Po zakończeniu imprezy nastąpi wspólny powrót przez Osiek, do Torunia. Łączna długość trasy wyniesie ok. 70 km. Rajd poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Bogusław Jankowski i Waldemar Wieczorkowski.

Gmina Czernikowo wspólnie ze Szkołą Podstawową w Czernikowie, we współpracy Oddziałem Miejskim PTTK w Toruniu przygotowała 2 znakowane turystyczne szlaki rowerowe, po terenie gminy. Pierwszy szlak w kolorze czerwonym prowadzi z Czernikowa przez Witowąż, Pokrzywno, Nowogródek, Osówkę z powrotem do Czernikowa. Drugi w kolorze niebieskim pod nazwą "Wokół Pradoliny Jeziora Steklińskiego", wiedzie z Czernikowa, przez Jackowo, Steklinek, Hornówek, Mazowsze, Kijaszkowo, Trutowo, Wolę, Niedźwiedź i Osówkę do Czernikowa.

 

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.