Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę 17 grudnia 2016 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało o godz. 10.15 przy Szkole Podstawowej nr 17 na Rudaku. Trasa wycieczki będzie prowadziła ul. Rudacką do skupienia dębów – pomników przyrody, następnie przez dawny zespół zboru ewangelickiego na Rudaku, Fort XV, największy głaz narzutowy w mieście – pomnik przyrody, jez. Nagus, dalej wzdłuż Wisły do mostu drogowego im. Gen. Elżbiety Zawackiej. Ostatni etap wędrówki będzie przebiegał przez most do pl. Daszyńskiego, gdzie nastąpi zakończenie wycieczki.  Wycieczkę o długości ok. 12 km poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Rudak – dzielnica Torunia, dawniej wieś, którą wzmiankowano w 1340 roku w dokumencie komtura  nieszawskiego Heinricha Zengera jako Rodecke. Rudak do połowy XV wieku podobnie jak i sąsiadujące z nim wioski czynszowe: Gosorzyn, Stawki Małe i Duże oraz Piaski należał do komturstwa nieszawskiego. W 1661 roku jest wymieniona karczma, która znajdowała się na gruntach wsi Rudak i Gosorzyn, a którą prowadził Jan Baron. Od początku XVII wieku wieś była systematycznie zasiedlana osadnikami olenderskimi. W 1885 roku obszar wsi obejmował łącznie 812 ha, w tym aż 142 ha lasu. Występujące na terenie wsi duże pokłady iłów plioceńskich zwanych pstrymi stanowiły doskonały surowiec dla zakładów ceramicznych (cegielni), które funkcjonowały tu od średniowiecza. Ciekawostki krajoznawcze: kościół pw. Opatrzności Bożej, wzniesiony w latach 1902 – 1909 jako zbór ewangelicki; dawna pastorówka, obecnie plebania z lat 1902 – 1909; ruiny Fortu Kolejowego ( Eisenbahnfort ) z lat 1863 – 1866, wzniesionego na planie sześcioboku; cmentarz ewangelicki przy ul. Rudackiej z połowy XIX wieku. Pomniki przyrody: przy ul. Lipnowskiej, pomiędzy wyrobiskiem a Fortem XV – głaz narzutowy o obwodzie 12,7 metra; przy ul. Rudackiej – skupienie 6 dębów szypułkowych o obwodzie 253 – 379 cm i wysokości 21 – 23 m; obok cmentarza ewangelickiego dąb szypułkowy o obwodzie 566 cm i wysokości 20 m. 

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.