Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

W najbliższą sobotę 29 października 2016 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 10.00 na platformie pasażerskiej przy Al. Solidarności, z której o godz. 10.11 wyjadą autobusem MZK linii nr 35 do Lubicza Górnego. Trasa wycieczki będzie wiodła w terenie leśnym z Lubicza Górnego, przez Kopanino i Złotorię, do Kaszczorka. Wycieczkę o długości około 13 km poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Kaszczorek – osiedle miejskie, dawniej wieś. Wzmiankowana w 1242 roku jako własność biskupów kujawskich. Jeden z nich biskup Wisław osadził begardów ( zakon biczowników), których około 1320 roku przepędził stąd kolejny biskup Gerard.  Parafia wtedy  przeszła na rzecz dominikanów z Torunia, w rękach których znajdowała się do 1820 roku, czyli do kasaty zakonu. Ciekawostki  krajoznawcze: gotycki kościół parafialny pw. Krzyża Św. zbudowany na początku  XIV wieku. W 1966 roku zniszczony przez pożar, następnie odbudowany. Rzeka Drwęca o długości 207 km, która uchodzi do Wisły. W 1961 roku na Drwęcy został utworzony rezerwat ichtiofaunistyczny, który obejmuje całą rzekę. Ochronie gatunkowej podlegają: pstrąg potokowy, łosoś, certa i troć wędrowna. Obok mostu po prawej stronie Drwęcy znajduje się skansen – filia Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.