Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Nowy bus DPS w Pigży
    [treść archiwalna]

DPS w Pigży bez barier transportowych

Dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Toruńskiego i PFRON z „ Programu wyrównywania różnic między regionami – likwidacja barier transportowych”, od kilku miesięcy wyjazdy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Pigży odbywają się w komfortowych warunkach , 9-cio osobowym klimatyzowanym busem, przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych i na wózkach inwalidzkich. Kierunek wyjazdów to nie tylko placówki służby zdrowia, ośrodki rehabilitacyjne, urzędy i instytucje, ale także inicjowane przez podopiecznych Domu wyprawy turystyczne do ciekawych miejsc regionu.

Na wyjazdowym szlaku odwiedziliśmy kilkakrotnie Chełmżę, przechadzając się uliczkami urokliwej starówki i podziwiając panoramę miasta z pomostu nad jeziorem chełmżyńskim oraz Chełmno i  Golub-Dobrzyń. Wycieczka na toruńską Barbarkę i rekreacyjny spacer z kijkami nordic walking, letni piknik w Zalesiu, śniadanie na trawie przy odrestaurowanym młynie – wiatraku w Bierzgłowie, grzybobranie w lesie pod Świerczynkami – to kolejne zrealizowane propozycje aktywnego spędzania czasu poza DPS-em.

Srebrzystym busem  mieszkańcy udali się także na spotkania – przeglądy twórczości, zorganizowane z myślą o osobach niepełnosprawnych w Kowalewie, w DPS w Browinie i Dobrzejewicach, w Centrum Kultury w Łubiance i Zamku Bierzgłowskim oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chełmży. Z zainteresowaniem uczestniczyliśmy w plenerowych spotkaniach warsztatowych o tematyce ekologicznej: w Pasiece Rodzinnej w Gutowie przypomniano o ogromnym znaczeniu w przyrodzie pszczół i zaproszono na degustację miodu prosto z pasieki, a w Zagrodzie Babaluda w Parowie Falęckiej, w scenerii prawdziwego wiejskiego obejścia smakowaliśmy chleb wypiekany w tradycyjnym dużym piecu chlebowym. Mieszkańcy Domu w planach wyjazdowych nie zapominają o miejscach kultu religijnego, a potrzebę wyciszenia, spokoju i skupienia przyniosło zwiedzanie nowej świątyni w toruńskim Porcie Drzewnym i udział w mszy świętej.

Nie trzeba udowadniać, że kontakty ze środowiskiem zewnętrznym, w tym obcowanie z przyrodą, historią i tradycją należą do istotnych  potrzeb mieszkańców placówki opiekuńczej, eliminujących zjawisko wykluczenia społecznego. A przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i komfortowo wyposażony środek transportu – dar Powiatu Toruńskiego i PFRON – zadanie to nam ułatwia.

Anna Szczepaniak

Dyrektor DPS w Pigży

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.