Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    PTTK
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę 30 lipca 2016 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno– Krajoznawczego w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wyprawie turystycznej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników wycieczki krajoznawczo–pieszej odbędzie się o godz. 7.45 przy platformie pasażerskiej MZK w alei Solidarności, skąd o godz. 7.56 autobusem linii nr 35 udadzą się do miejscowości Krobia. Z Krobi turyści powędrują trasą: przez Mierzynek, Józefowo, Młyniec, Jedwabno do Lubicza Dolnego. Przejście piesze będzie miało około 12km długości. W programie kąpiel w jeziorze. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Mierzynek – wieś wzmiankowana w 1252 roku jako Milino, należąca do rycerza Świętosława. Początkowo znajdowała się w posiadaniu kapituły włocławskiej. W 1595 roku osada należala do szlachcica Tolibowskiego. W 1697 roku miała dwóch właścicieli: Karola Ośniałowskiego i Jana Stanisława Romockiego. W 1827 roku posiadała 12 domów z 63 mieszkańcami  i należała do  funduszu edukacyjnego. W 1840 folwark nabyła rodzina Flatto, która wybudowała dwór. Feliks Flatto brał czynny udział w powstaniu styczniowym wspomagając jego uczestników. W roku 1882 Feliks Flatto sprzedał dwór wraz z gruntami Zdzisławie i Andrzejowi Zielskim. Ciekawostki krajoznawcze: dwór z połowy XIX wieku; relikty parku dworskiego z połowy XIX wieku; czworaki z XIX wieku oraz  chata drewniana z końca XIX wieku. 

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.