Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Średniowieczny Festyn Rycerski w najbliższy weekend w Zamku Bierzgłowskim

W weekend 18-19 czerwca Zamek Bierzgłowski zostanie opanowany przez rycerzy. W te dni odbędzie się bowiem na tamtejszym zamku Średniowieczny Festyn Rycerski. Wydarzenie będzie elementem obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

- To już trzecia edycja festynu, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością – mówi Jerzy Zająkała, Wójt Gminy Łubianka. – W tym roku główny akcent będzie położony na jubileusz chrztu Polski.

Festyn rozpocznie się w sobotę o godz. 17, kiedy na przedzamczu pojawią się pierwsze kramy i pierwsi rycerze. Będzie serwowana staropolska kuchnia zamkowa, a chętni będą mogli zwiedzić zamek wraz z przewodnikiem. Powstanie też obóz historyczny. O godz. 22 rozpocznie się wieczorna inscenizacja historyczna z podświetleniem zamku „Od 966 roku do 1466 roku – 500 lat historii państwa polskiego”.

- Bez wątpienia to będzie wspaniałe widowisko, taka żywa lekcja historii – dodaje Wójt Jerzy Zająkała. - Inscenizacja będzie się składała z czterech części. Pierwsza, najważniejsza, będzie dotyczyła chrztu Polski. Rok 966 jest uznawany za początek chrześcijaństwa na ziemiach państwa Polan. Właśnie w tym roku miał miejsce chrzest Mieszka I i co najmniej jego dworzan. Właśnie temu chrztowi poświęcona będzie pierwsza inscenizacja.

Kolejne części nocnej inscenizacji będą dotyczyły wydarzeń z 1226 roku (przybycie krzyżaków na ziemie polskie), z 1410 roku (Bitwa pod Grunwaldem) oraz z 1466 roku (II Pokój Toruński). Cała inscenizacja potrwa ponad godzinę i będzie niezapomnianym przeżyciem dla osób ją oglądających.

Niedzielną część festynu rozpocznie o godz. 9.45 msza św. polowa, której będzie przewodniczył ks. biskup Andrzej Suski, Ordynariusz Diecezji Toruńskiej.

- Bezpośrednio po niej zapraszamy wszystkich do obozowiska rycerskiego – mówi Wójt Gminy Łubianka. – Będzie można zobaczyć, jak żyli ludzie w tamtych czasach. Nie zabraknie stanowisk pokazujących życie społeczne w średniowieczu. Będą warsztaty archeologiczne, m.in. praca na kole garncarskim, wyrób biżuterii, tkactwo, jadło średniowieczne, strzelanie z łuku, tańce, bicie monet, przymierzenie zbroi czy nauka pisania gotykiem. Zobaczymy, czy oferta jadła z epoki przypadnie do gustu uczestnikom festynu.

O godz. 12 rozpoczną się pokazy walk rycerskich, później turniej konny, werbunek do artylerii i szkoła fechtunku dla dzieci. O godz. 13.30 zostanie powtórzona inscenizacja chrztu Polski, a ok. 14.10 zaplanowano pokaz husarii w wykonaniu Chorągwi Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Po jej zakończeniu ponownie ruszą pokazy walk i turniej konny.

Obóz archeologiczny zostanie przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe UMK. Podczas imprezy będzie można obejrzeć też wystawę dotyczącą chrystianizacji ziemi chełmińskiej we wczesnym średniowieczu oraz zespołu osadniczego w Kałdusie pod Chełmnem oraz zespołu osadniczego w Kałdusie pod Chełmnem.

- W ubiegłym roku zamek, podczas festynu, przeżywał prawdziwe oblężenie i to nie tylko rycerzy, ale przede wszystkim widzów – kończy Jerzy Zająkała. – W Zamku Bierzgłowskim pojawili się nie tylko mieszkańcy naszej gminy czy regionu, ale także z innych stron Polski. Było na przykład dużo aut z gdańskimi tablicami rejestracyjnymi. Jestem przekonany, że w tym roku frekwencja będzie jeszcze większa. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zaprosić na ten czerwcowy weekend (18-19) do Zamku Bierzgłowskiego.

Dodajmy, że honorowy patronat nad „Średniowiecznym Festynem Rycerskim” objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Ordynariusz Diecezji Toruńskiej ks. biskup Andrzej Suski. Organizatorem festynu jest Stowarzyszenie im. św. Jana Pawła II z Łubianki przy współpracy z Urzędem Gminy Łubianka oraz Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

Program czasowy

Sobota 18 czerwca

Godz. 17.00-22.00 Staropolska Kuchnia Zamkowa

Godz. 17.00-19.00 Oprowadzanie po zamku pn. „Tajemnice zamku”,

Godz. 18.00-19.00 obóz historyczny,

Godz. 19.00-20.00 próba generalna inscenizacji

Godz. 20.00-21.00 obóz historyczny

Godz. 22.00-23.00 Wieczorna inscenizacja historyczna z podświetleniem zamku:

„Od 966 r. do 1466 r. – 500 LAT HISTORII PAŃSTWA POLSKIEGO”

Niedziela 19 czerwca

Godz. 9.45 – msza św. Polowa, której będzie przewodniczył Andrzej Suski ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Toruńskiej

Godz. 11.00 – pokazy walk rycerskich - I część

Godz. 12.00 – turniej konny - I część

Godz. 12.30 – werbunek do artylerii – I część

Godz. 13.00 – szkoła fechtunku dla dzieci

Godz. 13.30 – inscenizacja Chrzest Polski (ok. 14.10 pokaz Husarii Marszałka)

Godz. 14.30 – pokazy walk rycerskich - II część

Godz. 15.00 – turniej konny - II część

Godz. 15.30 – werbunek do artylerii – II część

Godz. 16.00 – szkoła fechtunku dla dzieci

    [treść archiwalna]
  • Średniowieczny Festyn Rycerski w Zamku Bierzgłowskim w...
  • Średniowieczny Festyn Rycerski w Zamku Bierzgłowskim w...
  • Średniowieczny Festyn Rycerski w Zamku Bierzgłowskim w...
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.