Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Finał powiatowego konkursu „Brzechwa mniej znany”

W tym roku przypada 50 rocznica śmierci Jana Brzechwy, nazywanego często poetą dziecięcej radości. Jego pełne humoru i fantazji wiersze cieszą już kilka pokoleń najmłodszych czytelników. Któż z nas nie zna takich utworów jak: Kaczka dziwaczka”, „Kłamczucha”, Leń”, „Na straganie”, „Na wyspach Bergamutach”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, czy „Tańcowała igła z nitką”. Aby zachęcić do poznania innych wierszy Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży ogłosiła konkurs na interpretację mniej popularnych utworów poety. Impreza skierowana była do uczniów klas I i II szkół podstawowych powiatu toruńskiego i nosiła tytuł: „Brzechwa mniej znany”. Powiatowy finał odbył się 8 czerwca br., w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Mazowszu, w gminie Czernikowo. Wzięło w nim udział 26 zwycięzców I etapu, który przeprowadziły wcześniej gminne biblioteki publiczne. W Mazowszu mali artyści w kolorowych kostiumach z wielkim zaangażowaniem, dużą kreatywnością i naturalnym dziecięcym humorem zaprezentowali swoje interpretacje wierszy. W czasie przerwy gospodarze zadbali o pyszny poczęstunek i atrakcje w postaci przedstawienia Teatrzyku Małego Widza. Dzieci obejrzały inscenizacje „Czerwonego Kapturka” i „Trzech świnek”.

Jury nie miało łatwego zadania, nie mniej jednak po naradzie wytypowało zwycięzców. Po przerwie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. I miejsca zajął Maksymilian Wojciechowski z SP w Łysomicach. Cztery równorzędne II miejsca zdobyli: Tomasz Budzyński z SP w Gronowie, Alicja Gabor z SP nr 5 w Chełmży, Martyna Stępień z SP w Łysomicach i Bartosza Szatanik, uczeń SP w Łubiance. Jury przyznało aż pięć równorzędnych III miejsc. Otrzymali je: Filip Borowicz z SP w Młyńcu Pierwszym, Julia Cychowska z SP w Złejwsi Wielkiej, Jan Mytlewski z SP w Osieku nad Wisłą, Weronika Parzyszek z SP nr 5 w Chełmży oraz Zofii Prus z SP w Osieku nad Wisłą. Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Twórczość Jana Brzechwy jest dla dzieci niewyczerpaną skarbnicą wierszy. Powiatowy konkurs był szansą przypomnienia mniej popularnych utworów poety. Ukazały one wesoły, kolorowy, beztroski, pełen fantastycznych postaci i przygód świat. Impreza w Mazowszu pokazała, że podobnie, jak wiersze, które przeszły do klasyki, działają na wyobraźnię i pobudzają kreatywność dzieci. Ich interpretacje przyniosły wiele radości, zarówno małym artystom jak i zgromadzonej publiczności.

  [treść archiwalna]
 • konkurs recytatorski
 • konkurs recytatorski (1)
 • konkurs recytatorski (2)
 • konkurs recytatorski (3)
 • konkurs recytatorski (4)
 • konkurs recytatorski (5)
 • konkurs recytatorski (6)
 • konkurs recytatorski (7)
 • konkurs recytatorski (8)
 • konkurs recytatorski (9)
 • konkurs recytatorski (10)
  [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.