Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Tak powstawała Polska finał konkursu
  [treść archiwalna]

Tak powstawała Polska – finał konkursu plastycznego

W tym roku przypada 1050 rocznica chrztu Polski. Z tej okazji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im Juliana Prejsa w Chełmży oraz gminne biblioteki publiczne powiatu toruńskiego zorganizowały konkurs plastyczny pt. „Tak powstawała Polska”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach – gminnym i powiatowym i skierowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu toruńskiego. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom historii Polski okresu pierwszych Piastów oraz podkreślenie znaczenia, jakie miało przyjęcie chrztu dla polityki i kultury naszego państwa. Chodziło też o kształtowanie wyobraźni historycznej, rozwijanie zdolności plastycznych i aktywizację twórczą dzieci.

Powiatowy finał konkursu, połączony z otwarciem wystawy prac odbył się 25 maja br. w Ośrodku Kultury w Chełmży. Imprezę uświetnił pokaz umiejętności Sekcji Cyrkowej, działającej w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury. Następnie głos zabrała pani Aneta Rutkowska, przedstawiciel Poczty Polskiej. Opowiedziała o wydawniczej działalności Poczty, instytucji kojarzonej głównie z dostarczaniem przesyłek. Wprowadziła zebranych w świat filatelistyki i zachęciła młodzież do wstąpienia w szeregi pasjonatów zbieractwa kart i znaczków pocztowych. Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Temat konkursu plastycznego dla dzieci, nawiązujący do początków państwa polskiego, z pewnością nie należał do łatwych. Jednak dziecięca wyobraźnia, rozbudzona lekturą opowiadań i legend z tamtych czasów oraz zdolności plastyczne młodych twórców sprawiły, że nadesłane prace zachwycały oglądających. Jury nie miało łatwego zadania, nie mniej jednak w kategorii wiekowej klas I-III przyznało 7 nagród i 19 wyróżnień. Równorzędne I miejsca zdobyły Maria Finc (gmina Łysomice) za pracę „Chrzest Polski” i Maja Hodana (gmina Łubianka) za pracę „Koronacja władcy”. Ex aequo II miejsca otrzymały: Weronika Parzyszek (Chełmża miasto) za pracę „Mieszko i Dobrawa” i Julia Szczuczko (gmina Lubicz) za pracę „Dzieje Orła Białego”. Równorzędne III miejsca zajęły: Nikola Klimza (gmina Lubicz) za pracę „Bracia”, Lena Łańska(Chełmża miasto) za pracę „O królowej Wandzie” i Karolina Tracz (Chełmża miasto) za pracę „Mysia wieża”. Ponadto Jury przyznało wyróżnienia dla: Dagmary Cyrany za pracę „Książę Popiel i myszy”, Marcina Czarneckiego za pracę „Legenda o Warsie i Sawie”, Alicji Gabor za pracę „Chrzest Mieszka I”, Igora Grabowskiego za pracę „O Smoku Wawelskim”, Oliwii Halapacz za pracę „Chrzest Mieszka I”, Zuzanny Jagielskiej za pracę „O Lechu, Czechu i Rusie”, Katarzyny Langowskiej za pracę „O Popielu, którego zjadły myszy”, Agaty Nowakowskiej za pracę „Polska przyjmuje wiarę katolicką”, Bartosza Osińskiego za pracę „Klęska Popiela”, Zuzanny Pephanz za pracę „O Popielu, którego zjadły myszy”, Mai Sadowskiej za pracę „Wars i Sawa”, Liwii Sadowskiej za pracę „Legenda o Popielu i Mysiej Wieży”, Martyny Skoniecznej za pracę „Założenie państwa polskiego”, Zofii Stanisławskiej za pracę „Na zamku Piastów”, Katarzyny Stopińskiej za pracę „O Lechu, Czechu i Rusie”, Agaty Wierzbowskiej za pracę „Chrzest Polski”, Karoliny Więzowskiej za pracę „O Lechu, Czechu i Rusie”, Martyny Zalewskiej za pracę „Rycerz Mieszka I” i Mikołaja Żbikowskiego za pracę „Niezniszczalny smok”.

W kategorii klas IV-VI równorzędne I nagrody otrzymały Aleksandra Weber (gmina Lubicz) za pracę „Początki państwa polskiego” i Julia Zimmer (gmina Łubianka) za pracę „Osada Polska. II miejsce zdobyła Natalia Czajkowska (gmina Zławieś Wielka) za pracę „Początek naszego państwa – chrzest”. III miejsce zajęła Łucja Mądrzejewska (gmina Zławieś Mała)za pracę „O Wandzie, co nie chciała Niemca”.

Jury przyznało także wyróżnienia dla: Julii Czajkowskiej za pracę „Ucieczka Popiela”, Kai Falk za pracę „Przyjęcie chrztu”, Zofii Kullak za pracę „Chrzest Polski”, Marceliny Lesińskiej za pracę „Chrzest Polski”, Agaty Maćkiewicz za pracę „Chrzest”, Zuzanny Roguszki za pracę „Chrzest” oraz dla Julii Wierzbowskiej za pracę „Atak na Popiela”.

Współpraca Biblioteki z Pocztą Polską zaowocuje w wydaniem karty pocztowej z pracą  Marii Finc, zdobywczyni I nagrody w kategorii wiekowej klas I-III. Karta ukaże się podczas, zaplanowanych na lipiec Dni Chełmży. Poczta Polska podarowała laureatom foldery okolicznościowe, natomiast nagrody książkowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Toruniu. Wystawę prac plastycznych można zwiedzać w holu Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury w Chełmży, ul. Bydgoska 7.

  [treść archiwalna]
 • Tak powstawała Polska finał konkursu
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (8)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (4)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (1)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (9)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (10)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (11)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (2)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (3)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (6)
 • Tak powstawała Polska finał konkursu (7)
  [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.