Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Witaj WIOSNO!

Mając dość szarej i ponurej zimy, w poniedziałek 21 marca mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pigży, postanowili wywołać wiosnę topiąc kukłę marzanny w wodach Jeziora Chełmżyńskiego.

Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Aby tradycji stało się zadość, na zajęciach terapii zajęciowej przygotowana została strojna i kolorowa kukła, by w zabawny sposób pożegnać się z zimową porą. Orszak z marzanną przeszedł pomostem nad Jeziorem Chełmżyńskim. Następnie kukłę wrzucono do wody czym symbolicznie powitano wiosnę. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili, humory dopisywały a wiosenna, słoneczna aura napawała optymizmem. Wycieczkę do Chełmży można zatem uznać za udaną.

Dyrektor Anna Szczepaniak, DPS w Pigży

    [treść archiwalna]
  • Topienie marzanny przez mieszkańców DPS w Pigży
  • Topienie marzanny przez mieszkańców DPS w Pigży
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.