Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Logo PTTK
    Logo PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

26 marca 2016 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej  wycieczce krajoznawczo – pieszej z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów odbędzie się o godz. 8.30 na przystanku MZK przy ul. Pawiej (Wrzosy), skąd turyści wyruszą na trasę wiodącą przez osadę leśną na Barbarce, Stawy Przysieckie i Przysiek do Parku Miejskiego, przy przystanku MZK przy ul. Przybyszewskiego. Celem wyprawy będzie m.in. obserwowanie oznak wiosny na Barbarce oraz nad Stawami Przysieckimi. Wycieczkę, która będzie  liczyła około 15 km poprowadzi przodownik turystyki pieszej Feliks Paraszkiewicz.

Stawy Przysieckie – w  odległości 1km na północ od miejscowości Przysiek znajduje się zespół zbiorników wodnych określanych mianem Stawów Przysieckich. Historia powstania akwenów związana jest z okresem II wojny światowej, podczas  której mieszkańcy okolicznych miejscowości i Torunia rozpoczęli masową eksploatację płytko położonych pokładów torfu. Torf jako materiał opałowy był bezpłatnie pozyskiwany z pokładów przysieckich przez cały okres okupacji niemieckiej. Masowa eksploatacja spowodowała powstanie wyrobisk potorfowych o głębokości do 1,5 metra. Według przekazywanych wśród mieszkańców Torunia wiadomości torf służył nie tylko jako opał w piecach, bowiem  Niemcy wykorzystali go do umacniania płyty lotniska wojskowego (dziś: lotniska Aeroklubu Pomorskiego). Zbiorniki pełnią rolę poideł dla zwierzyny a także funkcję zbiorników przeciwpożarowych .

28 marca 2016 roku (Poniedziałek Wielkanocny) Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” wspólnie z Oddziałem Miejskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zapraszają mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej  imprezie turystyki rowerowej pn. XXXVI Wielkanocny Rajd Rowerowy. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na parkingu marketu NETTO przy skrzyżowaniu ul. Szosy Chełmińskiej z Polną. Uczestnicy przejadą na teren osady leśnej Barbarka, gdzie tradycyjnie będą uczestniczyć w konkursach sprawnościowo – technicznych oraz w konkursie na najładniejszą pisankę wielkanocną (wskazane są na niej atrybuty turystyki rowerowej). W czasie przejazdu uczestnicy imprezy wezmą udział w kolejnym konkursie związanym z szukaniem Jaja Wielkanocnego. Łączna długość trasy do przejechania wyniesie około 20 km. Imprezę rowerową poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej: Barbara i Jacek Joachimiakowie.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.