Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Informacje z ZUS

Ostatni dzwonek na złożenie dokumentów rozliczeniowych

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni pamiętać, aby przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpóźniej do 31 grudnia. Spóźnienie w tym przypadku uniemożliwi skorzystanie ze zwolnienia.

Branże wymienione w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0 mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za listopad czy ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o dodatkowe świadczenie postojowe czy jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe.

O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować do ZUS od 30 grudnia. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski o zwolnienie składek za lipiec-wrzesień będą przyjmowane do 15 stycznia, a za listopad do końca stycznia 2021 r. Co ważne przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni pamiętać, aby przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpóźniej do 31 grudnia (chyba, że ktoś jest zwolniony z ich składania). Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń, nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Dla kogo zwolnienie ze składek za listopad

Prawo do tej formy pomocy przysługuje przedsiębiorcom z odpowiednim kodem PKD przeważającej działalności gospodarczej na dzień na 30 września br. Chodzi między innymi o przedsiębiorców zajmujących się handlem, gastronomią, pozaszkolnymi formami edukacji, prowadzących obiekty kultury i sportu, a także fizjoterapeutów. Jednym z warunków, które należy spełnić, jest spadek przychodu, o co najmniej 40% w listopadzie w porównaniu do sytuacji z listopada ubiegłego roku.

Zwolnienie ze składek lipiec, sierpień i wrzesień

Wcześniejsza tarcza 5.0 zwana też tarczą branżową, uprawniała określone branże do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Mogli o to się ubiegać płatnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Na podstawie Tarczy antykryzysowej 6.0 kolejne branże mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za ten okres. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem. Wnioski w tej sprawie do 15 stycznia będą mogli złożyć właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Planowana jest także nowelizacja ustawy, która wskaże termin na złożenie takiego wniosku dla płatników z pozostałych branż.

We wszystkich tych przypadkach zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.

Nie tylko zwolnienie z opłacania składek

Od 16 grudnia kolejne branże mogą wnioskować o dodatkowe świadczenie postojowe. Chodzi o hotele i podobne obiekty zakwaterowania, działalność organizatorów turystyki, a także działalność obiektów sportowych. Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy otrzymali co najmniej jedno świadczenie postojowe (to jeden z warunków). Mogą z niego skorzystać maksymalnie trzy razy, w wysokości wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego (2 080 zł albo 1 300 zł). Wypłata dodatkowego postojowego zależy również od spadku przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychód musi być niższy o co najmniej 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r.  Na przykład we wniosku składanym w grudniu należy porównać przychody z listopada 2020 i 2019 roku.  – dodaje rzeczniczka.

Dla kogo jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe

30 grudnia ZUS zacznie przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców - według PKD działalności wymienionego w ustawie. Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Aby skorzystać z tego świadczenia przychód z działalności w październiku albo listopadzie 2020 r. musi być niższy co najmniej o 40% w stosunku do uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r. Jednorazowe świadczenie postojowe przysługuje w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł albo 1 300 zł). - wyjaśnia Krystyna Michałek

Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną również osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów). Wnioski o postojowe w ZUS będą mogli składać od 15 stycznia.

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD, które skorzystają z pomocy i terminach składania wniosków są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 17 stycznia

Od 28 grudnia ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można z niego skorzystać do 17 stycznia. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty świadczenia został przedłużony do 17 stycznia 2021 r. Zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie uległy zmianie. Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny.
Do zasiłku mają także prawo medycy, którzy nie skorzystają z opieki zapewnionej przez szkołę.– mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta. 

Co trzeba zrobić, żeby dostać zasiłek?

Należy złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl. Z kolei osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 

Korzystna emerytura dla osób z rocznika 1953. Szczegóły w czasie dyżuru telefonicznego

 O zasadach przeliczania świadczeń osobom z rocznika 1953 będzie można dowiedzieć się w trakcie dyżuru eksperckiego. 7 stycznia w godz. od 9.00 do 11.00 pod numerem telefonu 54 230 73 17 będzie można uzyskać informacje m.in.: komu ZUS przeliczy świadczenie z „urzędu”, a kto musi pospieszyć się ze złożeniem wniosku. Eksperci wyjaśnią także kto i kiedy dostanie wyrównanie oraz co można zyskać na ponownym przeliczeniu renty lub emerytury. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Masz pytania o Tarczę 6.0? Zadzwoń

We wtorek, 5 stycznia będzie można porozmawiać z ekspertem ZUS o wsparciu w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej. W czasie dyżuru telefonicznego będzie można dowiedzieć się m. in.: kto i kiedy może złożyć wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z opłacania składek. Dyżur odbędzie się w godz. od 09.00 do 11.00 pod numerem telefonu 54 230 73 79. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Webinarium i dyżur eksperta ZUS

4 stycznia o godz. 8.00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat: Jak wyliczyć świadczenie chorobowe przy zbiegu nieobecności związanej z kwarantanną, izolacją i zwolnieniem lekarskim. Zapisy na webinarium są przyjmowane do 31 grudnia na adres: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl. W treści należy wskazać datę i temat webinarium, liczbę uczestników (imiona i nazwiska), a także numer telefonu do kontaktu. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Natomiast w godz. od 9.00 do 11.00 pod numerem telefonu 54 230 73 62 będzie można dowiedzieć się m.in. jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych za czas kwarantanny lub izolacji, a jakie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Eksperci wyjaśnią również kto może ubiegać się o wyrównanie obniżonego zasiłku w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy, a także jacy pracownicy mogą liczyć na 100 proc. chorobowego.

 

Większość spraw załatwisz przez internet. Załóż konto na PUE ZUS

Jak założyć konto na PUE ZUS czy ePUAP? To temat najbliższego dyżuru telefonicznego z ekspertami ZUS-u. Odbędzie się on 8 stycznia w godzinach od 09.00 do 10.30 pod numerem telefonu 54 288 61 58.  Podczas dyżuru eksperci udzielą szczegółowych wyjaśnień w zakresie korzystania z platformy, jak wypełniać i wysyłać wnioski, a także powiedzą o zmianach we wnioskach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Zapytaj eksperta, jak zrobić korekty dokumentów rozliczeniowych

 Zasady poprawnego wypełniania i korygowania dokumentów rozliczeniowych, to temat najbliższego dyżuru telefonicznego organizowanego przez toruński  oddział ZUS. Odbędzie on 7 stycznia  w godzinach od 09.00 do 11.00 pod numerem telefonu 56 610 94 42. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

drukuj (Informacje z ZUS)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.